Nejmladší hrad v Česku Švecburg vznikl až v roce 2007 a je celoročně přístupný

Přidat na Seznam.cz

I přesto, že žijeme ve 21. století, mnoho lidí neopustila romantická představa o vlastnictví hradu. Možná právě proto jeden vznikl v roce 2007 a jmenuje se Švecburg. Je to nejmladší hrad v česku. Vydat se za ním můžete do Kváskovic na Strakonicku.

Hrad, na kterém se nikdy nic nestalo

Vzhledem k tomu, že Švecburg vznikl v roce 2007, vyhnula se mu vojenská tažení, slavné historické osobnosti a nejrůznější intriky. To ale vůbec ničemu nevadí, protože slouží hlavně zábavě. Vybudoval ho pan Jan Švec, který je povoláním zedník. Zajímavostí navíc je, že na stavbu hradu byly použity kameny, které pan Švec posbíral s přáteli na okolních polích. A protože každý hrad potřebuje svůj vlastní svatostánek, zájemci se mohou podívat třeba i ke kapli sv. Huberta. Celá budova je pak celoročně volně přístupná.

Další zajímavostí je, že pan Švec hrádek budoval v době, kdy se staral o stárnoucí rodiče. Práce na Švecburgu tedy představovala menší únik od všednodenní reality. Perličkou dále je, že hrad získal stavební povolení jako lovecká chata s vyhlídkou.

Vedle Švecburgu nejspíš stál opravdový hrad

Podle dostupných informací jsou jen kousek od nového hradu terénní pozůstatky staršího šlechtického sídla. Vzhledem k tomu, že v obci a jejím blízkém okolí se ústně předávají zprávy o tom, že poblíž Švecburgu měla dříve stávat tvrz, zdá se, že toto povídání se bude opírat o reálný základ.

Zdroj: Jižní Čechy, Rozhlas Regiony