Neobvyklé barvy jezer z celého světa. Odkud pochází jejich barva?

Přidat na Seznam.cz

Na mnoha místech světa najdeme jezera se zvláštními barvami. Odkud pochází neobvyklá barva vody v těchto nádržích? Podívejme se na několik příkladů.

Torrevieja je město s necelými 90 tisíci obyvateli ležící na jihovýchodě Španělska. Původně malá rybářská vesnice je dnes turistickým městem, mimo jiné díky zdravému mikroklimatu, které zajišťuje přístup k moři a bývalém solném dolu. Jsou zde však i jezera, jejichž voda má neobvyklou barvu. Satelitní snímky ukazují modrou barvu Středozemního moře, která kontrastuje s růžovým odstínem slané laguny v Torrevieja a zelené v La Mata.

Větší laguna Torrevieja má neobvyklou růžovou barvu díky velmi vysoké salinitě. Nebo spíše díky řasám, které mají sůl velmi rády. Tyto řasy se vyskytují ve všech slaných jezerech na světě. La Mata má nižší slanost díky přílivu sladké horské vody.

Barevná jezera v Polsku

Nejsou to však jediné vody s neobvyklými barvami. Nemusíme hledat daleko, protože i u sousedů v Polsku najdeme několik barevných jezer. V Janovickém rudohoří se vedle sebe nacházejí Žluté a Fialové jezero, Modré jezero a Zelený rybník. Jejich neobvyklé barvy jsou způsobeny přítomností různých minerálů, které se zde kdysi těžily. Tyto nádrže mají tendenci vysychat, když je málo srážek.

Pozoruhodné je také Tyrkysové jezero v Koninu, které za svou barvu vděčí uhličitanu vápenatému, jenž se do nádrže ukládal spolu s popelem a struskou z nedaleké elektrárny. Samotná nádrž je pozůstatkem hnědouhelného dolu. Koupání je zde zakázáno kvůli silně alkalické reakci, která může způsobit popáleniny.

Řeky mohou také nabývat různých barev. Jednou z nejkrásnějších je Caño Cristales, Rajská řeka, dlouhá pouhých 100 km, která protéká národním parkem Serrenia de la Macarena v Kolumbii. Několikaměsíční období mezi obdobím dešťů a obdobím sucha je skutečnou podívanou, během níž se řeka zbarví do mnoha barev. V závislosti na povětrnostních podmínkách uvidíte červenou, žlutou, oranžovou, modrou nebo zelenou barvu. To vše díky mechům a řasám, které jsou zodpovědné za tuto hru barev.

Není možné vyjmenovat všechna jezera a řeky světa, které mohou potěšit svými různými barvami. Některé z nich vděčí za své neobvyklé barvy přírodě, a proto jsou chráněné. Vznikají zde rezervace a národní parky. Naprostá většina z nich je však způsobena člověkem. Důkazy o dřívější důlní činnosti nebo přímém znečištění vod. Nepochybně však přitahují davy turistů, kteří je chtějí vidět na vlastní oči.

Zdroj: Geekweek Interia