Neptunova jeskyně: Stále neprobádané sídlo bájného boha moří

Přidat na Seznam.cz

Neptunova jeskyně je bájným sídlem boha moří, jak její název vypovídá, Neptuna. V něj věřili staří Římané, a ačkoliv je víra v antické bohy víceméně pryč, sídlo Neptuna si můžete stále prohlédnout. Tato záhadná jeskyně totiž skrývá jednu z největších slaných nádrží v Evropě, i fontánu na svatou vodu.

Neptunova jeskyně

Neptunova jeskyně, italsky Grotte di Nettuno, je jeskynní komplex nedaleko města Alghero, který patří k nejkrásnějším jeskyním na Sardinii. Jsou jednou z hlavních turistických atrakcí Alghera a také místem velkého vědeckého zájmu. Neptunova jeskyně byla důkladně prozkoumána až v relativně moderní době, a stále není prozkoumána celá, ovšem i ta část, která je veřejnosti dostupná, stojí za to, píše magazín Strictly Sardinia.

Jeskyně stará miliony let

Podle magazínu Blualghero Sardinia je jeskynní komplex starý minimálně dva miliony let. Bohužel ale, jelikož jeskyně nejsou prozkoumány celé, není možné prozatím určit přesnější stáří. Jisté ale je, že tuto jeskyni navštěvovali staří Římané, ale i naši předci z pravěku. To dokládají i nálezy různých pracovních nástrojů. Navíc jen malý kousek od komplexu stávala římská vesnice, a proto si v této jeskyni Římané uschovávali různé předměty.

Fontána se svatou vodou

Jeskyně jsou široké asi 4 km, nejedná se tedy o nijak rozsáhlý komplex. I přes tyto malé rozměry je ale zde toho k vidění spousta, píše magazín Found in Italy. K jeskyním dostanete pěšky po schodech, nebo na lodi, a hned v první jeskyni komplexu uvidíte slavné jezero La Marmora, jednu z největších slaných nádrží v Evropě. Kolem něj je několik stalaktitů a stalagmitů, a takzvaná fontána na svatou vodu, která je více než dva metry vysoká a slouží jako malý zásobník vody pro ptáky žijící v Neptunově jeskyni. V dalších jeskyních pak můžete vidět Síň ruin nebo Síň královského paláce, což jen dokazuje, komu tento komplex patřil, a komu bylo toto sídlo zasvěceno.

zdroj: Strictly Sardinia, Found in Italy, Blualghero Sardinia