Objevte Neapol gastronomicky: Místní patrioti znají dokonalé recepty pro naše chuťové pohárky

Přidat na Seznam.cz

Neapol je známá nejen bohatou historií, ale také gastronomií a bujarým nočním životem. Ostatně, jsme přece na jihu! Když si ale trochu přihnete, dávejte pozor, abyste se neztratili ve spletitých uličkách, kde zapadnete mezi místní. Tento historický klenot ale za prozkoumání jistě stojí.

Nabízíme vám pár tipů, jak město poznat jako místní, bez turistického průvodce.

Bloumání po ulicích: Kompas s sebou!

Italové jsou národ, který velmi rád komunikuje, baví se a žije na ulicích. Rodiny a přátelé se zde scházejí a prakticky všichni žijí venku, jako ostatní jižní národy.

I v tak velkém městě, jako je v Neapol, se většina městského života skutečně odehrává v ulicích. Takže pokud chcete poznat skutečný život, zapomeňte na hlavní promenády a obchody, ale vydejte se do nádherných a romantických uliček Neapole.

Zde se totiž zastavil čas a najdete zde obyvatele bloumající a posedávající v místních kavárnách, restauracích i rodinných obchodech.

A pokud byste chtěli okusit, jak se v noci baví mladí, pak zajděte Piazza Bellini. Jedná se o náměstí doslova obklopené bary. Jeden vedle druhého, i tak se zdá, že jich je málo. Praská to tu ve švech a mládež se tu baví až do rána. Na celém náměstí vládne velmi komunitní a mezinárodní atmosféra, takže je téměř nemožné, abyste si nenašli nové přátele.

Maradona tady i tam

Každá čtvrť je přitom něčím specifická a je vyzdobena tradičními svatyněmi ztracených blízkých, příbuzných nebo jiných svatých. A samozřejmě, nezapomeňte, že odtud pocházela i jedna nezapomenutelná legenda.

Na místní fotbalovou legendu, již zesnulého Diega Maradonu, jenž hrál a exceloval právě za FC Napoli (Neapol), zde myslí neustále a asi nikdy nepřestanou. Jeho podobenka v jakékoli podobě na vás číhá na každém kroku.

Pizza Margheritta – ano, jste tu dobře

Věděli jste, že Neapol je místem, kde vznikla klasická pizza margherita (česky margarita)? A místní jsou na to patřičně hrdí, proto tuto základní pizzu najdete ve městě na každém rohu. Ale je dost jiná než ta, na jakou jsme zvyklí. Italové prostě umí.

Margaritu se vyplatí vyzkoušet jak na ulici u stánku, tak v honosných restauracích, kde je důležitou součástí menu. Všude, kde mají pec, je tato základní pizza hlavní součástí jídelního lístku.

Ale pak je tu ještě o kousek lepší pizza neapolská, trochu vylepšená verze margarity, konkrétně pak klasická margherita s místní buvolí mozzarellou.

Kvalita této pizzy je v Neapoli brána velmi vážně. Díky nim vznikla i jakási „komise“ – Associazione Vera Pizza Napoletana, která určuje pravidla, jak by měla ta pravá neapolská pizza chutnat i vypadat.

Jak a kam na ni?

Těsto na neapolskou pizzu musí sestávat pouze z pšeničné mouky, přírodních neapolských nebo pivovarských kvasnic, soli a vody. Pokud je to jinak, sklidíte posměch a opovržení místních.  

A kde ochutnat tu nejlepší? Jistě v jedné z nejslavnějších neapolských pizzerií, L’Antica Pizzeria da Michele. Historie tohoto místa sahá až do konce 18. Století, kdy se však jednalo o velmi nenápadnou

Jednoduchou restauraci, která servíruje pouze tradiční margheritu a marinaru (pizzu bez sýra). Jenže pak přišel kultovní film Jez, modli se a pracuj („Eat, Pray, Love“), který toto místo vlastně přes noc vystřelil do naprosto hvězdných výšin!

Tato restaurace se totiž ve filmu objevila, a to zela změnilo její dráhu. Od té doby je doslova neustálě v obležení a kolem bloku se vytvářejí nekonečné fronty. A co je na tom nejlepší? Že cena je stále lidová a za pouhých 6 euro zde dostanete tu nejlepší pizzu, jakou jste kdy v této cenové kategorii jedli.

Staňte se „místňákem“

Ale nejen pizzou v Itálii živ je člověk. Nezapomeňte, že jídlo by mělo být nepochybně důležitou součástí vašeho objevování Neapole. Nenechte se ale zlákat turistickou pastí a běžnými komerčními restauracemi, ale i v tomto případě zajděte tam, kam chodí místní. To platí ostatně všude ve světě.

V Neapoli doporučujeme Mimi’s. Místo, které patří mozzarelle. Ochutnáte zde tu nejlepší mozzarellu za opravdu směšnou cenu, a stejně skvělé tady mají i víno z místní nabídky, čerstvé dezerty nebo rybu dne.

A pokud se chcete něco dozvědět a domluvíte se, pak pořádně vyzpovídejte sdílný personál. O svém městě vědí více než kdokoli jiný a rádi se o své vědomosti podělí.

Příště si řekneme o tom, co objevit v okolí Neapole a navštívíme Pompeje a Herculaneum, jejichž ruiny se krčí pod majestátním Vesuvem.

Zdroje: Mytravelanthropy, Thetasteedit, napolithatsamore, redakční text – vlastní návštěva