Obří stopy dinosaurů si můžete projít ve španělských Pyrenejích

Přidat na Seznam.cz

Ve španělských Pyrenejích, jen 1,5 hodiny jízdy na sever od Barcelony, je útesová stěna plná 70 milionů let starých dinosauřích stop. Jak se tam dostaly a kterým dinosaurům patřily? Podívejte se, jak tyto stopy vypadají.

Ve španělských Pyrenejích

Přílivy a bouře smývaly vrstvy bahna, které chránilo stopy po miliony let před živly. Během milionů let další bahno a písek pokryly stopy a stlačily je do pevné skály. Pak se Země pohybovala miliony let, africká tektonická deska se srazila s Evropou a dala vzniknout tomuto pohoří. To dnes odhaluje neuvěřitelně zachovalé stopy dávných dinosaurů, píše web The kids should see this. Kterým druhům ale tyto stopy patřily?

Plaz žil v době, kdy se Země vzpamatovávala z hromadného vymírání, které vyhladilo většinu zvířat, tedy asi před 250 miliony let, píše web BBC. V té době byla Země velmi odlišná od dnešní, s kontinenty seskupenými do superkontinentu Pangea. Většina plazů byla malá, asi půl metru dlouhá, i když několik z nich bylo delších než tři metry.

„Tvůrci“ stop by mohli patřit k Euparkerii, skupině příbuzných dinosaurů známých ze stejného období v Polsku, Rusku, Číně a Jižní Africe. Je tedy pravděpodobné, že stopy vytvořili archosauromorfové.

Španělsko nabízí mnoho dinosauřích stop

Například oblast známá jako Costalomo, Burgos, nabízí více než 200 obřích plazích stop, z nichž mnohé mají reliéf a jsou vystouplé. Jednou z nejvýraznějších stop je stopa dinosaura přezdívaného „Atila“, který musel dosahovat více než deset metrů na délku a čtyři metry na výšku, píše web Fascinating Spain.

V severní části provincie Soria se vynořuje další z nejvýraznějších a nejzachovalejších tras dinosauřích stop. A blíže k Pyrenejím najdete dosud nejmodernější naleziště v Evropě, Molí del Baró, s fosiliemi hadrosaura, titanosauřími vejci a kostními zbytky masožravých dinosaurů.

zdroj: The kids should see this, BBC, Fascinating Spain