Obrovský hřbitov indiánských dětí měla na svědomí pravděpodobně církev

Přidat na Seznam.cz

Dnes už není žádným tajemstvím, že Indiáni, původní obyvatelé Ameriky, žili dlouhá léta ve strachu. Ovšem snaha o vyhlazení jejich kultury byla nelítostná, což potvrzuje i hřbitov indiánských dětí, které měla na svědomí pravděpodobně církev.

Kanadská škola pro Indiány

Od roku 1890 do roku 1978 fungovala ve městě Kamloops v Kanadě římskokatolická škola. Mezi lety 1883 a 1996 bylo indiánským rodičům odebráno 150 tisíc dětí, které úřady umístily do převýchovných internátů. A právě na pozemku římskokatolické školy v Kanadě bylo objeveno 215 dětských hrobů, přičemž podle některých zdrojů mohly být některé děti jen tři roky staré.

Škola byla peklem

Škola měla být místem, kde se děti učily křesťanským hodnotám. Indiánské komunitě se navíc dostalo vzdělání, ovšem kam mizelo tolik dětí? Škola měla přiznat problémy hned dvakrát – poprvé neměla dostatek jídla pro své žáky, podruhé ji zachvátil požár. O ztracených dětech nikdo nic nevěděl, jejich rodiče ale jisté tušení měli. Někteří žáci si ovšem stěžovali na násilí (fyzické i sexuální), a nakonec byl objeven i hřbitov plný neoznačených hrobů. Neoznačené byly možná i proto, že podle některých výpovědí dostávali žáci čísla, která se během studie používala místo jmen.

Mohla za to politika?

Samozřejmě se vláda i církev za vše omluvila, hřbitov byl několikrát zkoumán, a dokonce se mnozí snažili pomoci. Dokonce bylo nabídnuto 320 milionů dolarů (dnešních asi 5,2 miliardy korun) na pomoc při hledání dalších hrobů a na podporu přeživších. Šokující ale je, že poté, co politik z Manitoby prohlásil, že rezidenční školy byly založeny s dobrými úmysly, měl o dva týdny později přiznat „že systém rezidenčních škol byl součástí genocidního plánu, který vymyslel John A. MacDonald (první kanadský premiér), s cílem vyhubit původní obyvatelstvo„, jak píše server Kontroverzní noviny.

zdroj: ct24, zpravyaktualne, kontroverzninoviny