Oko Afriky kdysi sloužilo jako mezník astronautů

Přidat na Seznam.cz

Uprostřed velké, prázdné saharské pouště, kousek od Ouadane v Mauritánii, leží asi 40 kilometrů široká geologická zvláštnost známá jako Richatská struktura, někdy nazývaná „Oko Afriky“. Z vesmíru tato přirozená kuriozita tvoří zřetelné a nezaměnitelné oko, které kdysi sloužilo jako geografický mezník pro rané astronauty, když procházeli Saharou.

První lidé, kteří viděli tento geologický zázrak, byli James McDivitt a Edward White, dva astronauti mise Gemini 4, v roce 1965. Díky průzkumu vesmíru jsme schopni poznávat stále více o naší planetě a jejích mnoha divech, jako je např. struktura Richat. Na základě jeho kulatého tvaru se soustřednými kruhy byste si pravděpodobně nejprve mysleli, že jde buď o starověkou sopku, nebo o kráter vytvořený dopadem nějakého obrovského meteoritu, který zasáhl Zemi v dávné minulosti. Ale nic z toho není příčinou struktury Richat.

Kdysi se kvůli své kruhovitosti považovalo za impaktní kráter, dnes se má za to, že neobvyklý útvar byl způsoben erozí geologického dómu vytvořeného tlakem z baňky roztaveného magmatu pod ním.

Pouštní podlaha ‚vytvořila puchýři‘, a jak se vrstvy horniny tlačily nahoru a lámaly, po tisíciletí zvětrávání je postupně znovu srovnalo s rovinou a odhalilo výrazné soustředné prstence struktury.

zdroj: mariabaias, howstuffworks, atlasobscura