Opuštěné sanatorium Beelitz-Heilstätten dýchá ponurou atmosférou minulých dob. Léčili tady i Hitlera

Přidat na Seznam.cz

Největší evropskou plicní nemocnici najdete v Braniborsku asi 30 km jihozápadně od Berlína. Staré budovy s oprýskanými zdmi a pozůstatky rehabilitačního vybavení vám vyvolají zvláštní mrazení po zádech.

Podle legend zde dochází k zvláštním událostem a mnozí si myslí, že zde straší. Avšak v roce 1991 toto místo zažilo opravdovou tragédii. Nedaleko sanatoria došlo k dvojnásobné vraždě, kterou má na svědomí sériový vrah.

Hitlerovo sanatorium

Sanatorium o šedesáti budovách bylo postaveno v roce 1898 v městě Beelitz Heilstätten pro léčbu a rehabilitaci pacientů s tuberkulózou z nedalekého Berlína. Později bylo přeměněno na vojenskou nemocnici a v té době se zde léčil i mladý voják Adolf Hitler, který během bitvy na Somme utrpěl zranění stehna po výbuchu granátu.

Po druhé světové válce areál přešel pod Rudou armádu. Po pádu Berlínské zdi však organizace město opustila a kdysi moderní léčebné centrum začalo chátrat. Právě špatná údržba budov způsobila, že zdi obrostly vinnou révou, což jen umocňuje strašidelnou atmosféru místa. Nyní jsou některé části nemocnice využívány pro výzkum a rehabilitaci, hlavně pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Zbytek komplexu je však opuštěný.

Lákadlo pro turisty i filmaře

Do zchátralé části sanatoria je oficiálně přístup zakázán. Hrůzné opuštěné budovy jsou lákadlem jak pro turisty toužící po nevšedním zážitku, tak i pro vandaly. Po roce 2015 byla velká část budov uzamčena a nebo zabezpečena, aby se zabránilo nežádoucím návštěvníkům. Pokud si budete chtít místo prohlédnout, je to možné jen prostřednictvím organizované prohlídky s průvodcem.

Kromě toho je tento komplex využíván jako filmová kulisa. V budovách sanatoria se natáčely scény pro film Pianista a také některé scény z filmu Valkýra s Tomem Cruisem. Kouzlu tohoto tajemného místa propadla i skupina Rammstein, která zde natočila svůj videoklip.

Zdroj: Travel Triangle, Stern, Reise Reporter