Opuštěný 100 let starý vrak u australských břehů připomíná uměleckou instalaci

Přidat na Seznam.cz

U australských břehů stojí v moři parník z 19. století zarostlý mangrovovými stromy. To, co nyní vypadá jako pečlivě vytvořená umělecká instalace, jsou ve skutečnosti pozůstatky lodě SS City of Adelaide, která se plavila po mořích více než 50 let, než najela na mělčinu.

SS City of Adelaide

Loď se nachází v Cockle Bay na Magnetickém ostrově a její historie pod vodou je stejně, ne-li více, fascinující jako její pobyt na moři. SS City of Adelaide, která byla spuštěna v roce 1863 z Glasgow ve Skotsku, původně přepravovala cestující mezi destinacemi jako Sydney, Melbourne a Honolulu. Po téměř 30 letech byla loď přestavěna a přeměněna na plachetnici. Tehdy začaly problémy. Nejprve loď přešla z převozu cestujících na skladování uhlí a jiného nákladu. V roce 1912 začala hořet a hořela několik dní, než byly plameny uhašeny.

Poté, o tři roky později, loď koupil obyvatel Magnetického ostrova, který si myslel, že by ji mohl použít jako vlnolam pro molo. Bohužel, když byl tažen na místo určení, SS City of Adelaide najelo na mělčinu v Cockle Bay. Stojí tam dodnes a s přibývajícími desetiletími se její stav stále zhoršuje, píše web Trip Bucket.

Příroda si poradila

100 let starý vrak SS City of Adelaide se stal součástí mangrovových porostů Magnetického ostrova, uvádí Euro News Green na svém Instagramu. Jelikož se loď nachází v australském mořském parku, dostává zvláštní ochranu. Komerční rybolov, který by mohl narušit tuto oblast, je zakázán, což umožňuje mangrovům růst v klidu. Jedná se o jeden z dvaceti vraků kolem ostrova, a turisté se sem samozřejmě stále hrnou, aby viděli, co zbylo z SS City of Adelaide, uvádí web My Modern Met. Trosky lodi spolu s porostem vytvořily jakýsi umělý útes, který poskytuje domov místnímu mořskému životu.

zdroj: Instagram, My Modern Met, Trip Bucket