Památník Buzludža vypadá jako něco mimozemského. Ve skutečnosti je to největší pomník komunismu v Bulharsku

Přidat na Seznam.cz

I když to může vypadat jako něco z mimozemského filmu nebo Akta X, tato struktura ve tvaru talíře je ve skutečnosti pomníkem komunismu. Od konce 80. let je zavřený, ale plány na zachování a obnovu místa probíhají.

Největší ideologický monument Bulharska

Tento památník na hoře Buzludža je největším ideologickým monumentem v Bulharsku. Byl postaven jako pocta k 90. výročí založení bulharského socialistického hnutí, které bylo založeno na kongresu konaném na tomto místě v roce 1891. Byly vybudovány severní a jižní přístupové cesty, od Shipky směřující na severní stranu památníku a silnice z Kazanluku na jihu. Na jižním výjezdu do Buzludže je gigantická socha Dimitara Blagoeva, „dědečka“ bulharského socialismu.

Stavba Buzludže byla umožněna díky příspěvkům příznivců v rámci dobrovolné darovací kampaně, kterou navrhl sám architekt Georgi Stoilov. Na výzdobě se podílel tým 500 umělců, včetně řady slavných bulharských malířů a sochařů.

Od nástupu bulharského prezidenta Todora Živkova a od politických změn, ke kterým v Bulharsku došlo od roku 1989, se stav památníku stále zhoršuje. Nástěnná mozaika tváře Todora Živkova byla zničena, brzy po změnách. Měděné ozdoby byly ukradeny. Budova se pomalu rozpadá – záškodníci soustavně rozbíjejí okna a kradou mozaiky a ozdoby. Pomník byl desítky let opuštěný.

zdroj: Cheapism, Architectuul, Buzludzha Monument