Památník Karla Čapka ve Strži: Zde trávil slavný spisovatel léto, dnes je v něm muzeum s naučnou stezkou
Milujete českou literaturu a rádi se seznámíte s životem a dílem jednoho z nejslavnějších spisovatelů, které naše historie má? Pak byste měli během svých toulek zamířit do okolí Dobříše, kde najdete Památník Karla Čapka. Dnes je v něm muzeum s naučnou stezkou, takže část výletu strávíte i venku.
Čapek v něm trávil letní sezónu od roku 1935
Karel Čapek si tuto lokalitu tak oblíbil, že tu pravidelně trávil léto od roku 1935 do roku 1938. Celé to odstartoval jeho sňatek s Olgou Scheinpflugovou. Novomanželé totiž dostali dům k užívání od Václava Palivce. Bohužel, nejspíš netušil, že právě s domem v romantické Strži bude spojen i jeho konec. V roce 1938 se tudy prohnala ničivá povodeň. Během likvidace škod se však Čapek nachladil a 25. prosince roku 1938 zemřel na zápal plic.
![](https://objevim.cz/wp-content/uploads/2024/07/a0020bff-2532-42ce-953e-3d4468a3ed1a-768x1024.jpg)
Jeho život a dílo připomíná památník
I když se prostor tematicky věnuje hlavně slavnému spisovateli, objevíte tu i expozici věnovanou jeho manželce Olze a Ferdinandu Peroutkovi. Mezi největší lákadla patří originální kostým, který Olga nosila ve 20. letech minulého století. Také je tu ale Peroutkův konferenční stolek. Perličkou je v neposlední řadě také vánoční přání, které v osmnácti letech poslal Olze Václav Havel.
V případě, že by vás přestalo bavit prozkoumávání bohaté vnitřní expozice, můžete se vydat ven, kde na vás čeká Čapkova stezka. Má tři okruhy, které měří 2, 6 a 10 km, takže si délku procházky můžete zvolit na základě aktuální situace. Tato stezka se drží trasy, kterou Čapek rád chodil během pobytů v letním domě. A zastavit byste se určitě měli i ve spisovatelově zahradě, ve které je zvukový totem se třemi zajímavými příběhy. Jen o kousek dál je ještě takzvaný poesiomat, který vám po zatočení klikou přehraje Čapkovu oblíbenou píseň a štěkot Dášeňky. Milou drobností je i Památník Dášeňky, u kterého se pravidelně koná Den pejsků. Kdo bude mít štěstí, ten může v jeho průběhu získat Cenu Dášeňky.
Zdroj: redakce, Památník Karla Čapka, YouTube