Pár tipů na nejlepší destinace s pouličním jídlem

Přidat na Seznam.cz

Evropa je sice domovem nejlepších restaurací na světě, ale nejrychleji se do srdce kultury a kuchyně města dostanete na ulici. Pouliční jídlo je levné a často inovativní, čerstvě uvařené, pohodlné a připravené k jídlu.

Antverpy

Chcete-li se v belgickém hlavním městě pobavit, nemusíte hledat nic jiného než místní chipsy, které jsou dnes součástí kulturního dědictví země. Na výběr jich jsou desítky, ale Friktot je nejstarší a nejznámější podnik, který nabízí jedny z nejlepších hranolek ve městě, které se podávají horké v kornoutu. Kromě konzumování hranolek se místní pohybují na týdenním trhu Exotic Market, kde si dělají zásoby lákavého ovoce a zeleniny, a přitom si pochutnávají na všem možném, od pikantních quesadill až po jarní závitky. A žádná návštěva Antverp by nebyla úplná bez belgických vaflí.

Bari

V tomto historicky opomíjeném přístavním městě vládne Cucina povera (jídlo chudých), což vysvětluje jeho bohatou pouliční gastronomii. Historické centrum Bari Vecchia je plné pekáren a pouličních prodejců, kteří nabízejí místní speciality, jako jsou panzerotti (smažená pizza plněná rajčaty, mozzarellou nebo mletým masem), focaccia barese (nadýchaná focaccia s rajčaty) a sgagliozza (smažená polenta). Místním pokrmům jsou věnovány i celé festivaly, například Sagre delle Orecchiette, který oslavuje drobné těstoviny ve tvaru ucha, jež se vyrábějí pod širým nebem v křivolakých uličkách města. Denní a týdenní trhy s jídlem jsou bohaté, ale zdatní místní obyvatelé chodí na rybí trh podél Lungomare, kde na papírových talířích najdou nejčerstvější syrové mořské plody Apulie a ledové pivo.

Basilej

Toto město na břehu Rýna je proslulé svým uměním a kulturou. Pro spěchající památkáře je snadné najít jídlo na kolech, na rozích ulic a pod střechou na mnoha městských trzích. Po městě jsou rozesety desítky food trucků, ale mezi nejzajímavější patří hamburgery ze švýcarských zdrojů v restauraci Franky’s BBQ a čerstvé těstoviny v restauraci Pastardo. Mimo obrubníky se ve městě nacházejí dva specializované trhy s pouličním jídlem, které nabízejí speciality ze všech koutů světa Markethalle a KLARA. Pouliční jídlo má pevné místo také v kulturním kalendáři města, kde se každý týden konají živé akce, jako je Schlemmer-Markt na náměstí Marktplatz a Foodtruck Donnerstag na náměstí Meret Oppenheim Platz, které vrcholí obrovským festivalem Food Market Festival, který se koná v dubnu a srpnu.

Bodrum

Toto město na pobřeží Egejského moře se rychle stává luxusním prázdninovým střediskem, ale v jeho dlážděných uličkách snadno naleznete prosté kulinářské požitky. Týdenní páteční trh je plný stánků s čerstvými produkty a slaným občerstvením, jako je simit a peynirli borek. Kolem hradu jsou rozmístěny stánky s místními pouličními pokrmy, jako je kumpir, turecká varianta bramborové kaše s omáčkami a jogurtem. Kebab je pravděpodobně nejoblíbenější pouliční jídlo na světě a je zde také základem. Místní specialita, sebzeli doner, se připravuje na rotujícím špejli a podává se v teplé pittě, rohlíku nebo na jinný způsob u stánků v centru města.

Bristol

Multikulturní Bristol, který leží na řece Avon a na severu sousedí s hrabstvím Gloucestershire a na jihu se Somersetem, je ohniskem kreativity a kultury. Srdcem tohoto inovativního ducha je početná studentská populace a londýnská diaspora, a proto zde vzkvétá gastronomická scéna, jejíž příkladem je etnicky rozmanité pouliční občerstvení prodávané po celém městě. Místní obyvatelé i návštěvníci se denně a každý týden scházejí na trzích, kde dodavatelé nabízejí lahůdky z altánků a historických nákladních aut. Ti znalí míří do šestidenního ráje gurmánů St Nicholas Market, kde se prodává vše od sečuánských nudlí až po pikantní tacos, zatímco v nedělní cukrárně Tobacco Factory Marketpatisserie létají z regálů italské arancini a kombucha.

Dublin

Dlážděné ulice lemované barevnými výlohami obchodů, restaurací a útulných hospůdek charakterizují proslulé irské hlavní město. A to, co městské restaurační scéně chybí na vzrušení, její pouliční jídlo více než vynahrazuje. Od ikonického trhu Temple Bar až po stánky na celém městě, v Dublinu najdete spoustu cenově výhodných pouličních restaurací, které uspokojí každou chuť. Klasická irská jídla, jako je irský guláš s masem a bramborami, který se obvykle zapíjí půllitrem Guinnesse, jsou všudypřítomná, ale nemusíte se ani příliš ohlížet po mezinárodní kuchyni. Na trhu Coppinger Row najdete středomořskou a palestinskou kuchyni a podél kanálu Grand Canal se nachází řada stánků se sushi, burritem, paellou, falafelem a dalšími pokrmy.

Zdroj: Travelmag