Pár zajímavých faktů o Soulu. Od památek UNESCO po nejdelší mostní fontánu na světě
Soul je hlavní a největší město Jižní Koreje. Je považováno za velkoměsto, protože má více než deset milionů obyvatel. Město je osídleno již více než 2 000 let, má pozoruhodnou historii a spoustu památek historického a kulturního významu, napsal portál BigSevenTravel. Zde je pár zajímavostí o Soulu, od tančících fontán přes vysokorychlostní vlaky až po přeplněné letové dráhy.
Jeho oficiální název je Soul zvláštní město
Město Soul mělo mnoho různých názvů. V době Baekje, jednoho ze tří království, která vládla starověké Koreji od 1. století př. n. l. do 7. století n. l., se Soul jmenoval Wiryeseong. Poté se v období Goryeo (918-1392) jmenoval Wiryeseong. Za éry Čoson (1392-1910) se nazývalo Hanyang. V koloniální době (1910-1945) se nazýval Keijo. V roce 1945 bylo město oficiálně pojmenováno Soul a v roce 1949 bylo označeno jako zvláštní město.
Soul je velkoměsto
Soul je hlavní a největší město Jižní Koreje. Má téměř 10 milionů obyvatel, což je asi 1/5 korejské populace. Je považován za megaměsto, protože má více než deset milionů obyvatel. Téměř polovina obyvatel Soulu žije v oblasti národního hlavního města (která zahrnuje také Inčchon a Kjonggi). Oblast hlavního města Soulu je s více než 25,6 milionu obyvatel druhou největší metropolí na světě. Je šestým nejlidnatějším městem na světě. Se svou rozlohou 610 km², což je přibližně 0,6 % rozlohy Jižní Koreje, je Soul sedmým nejlidnatějším městem na světě.
V Soulu jezdí vysokorychlostní vlak KTX
Jihokorejský vlak HEMU-430X měl plánovanou maximální rychlost 430 km/h.l. Tímto vlakem se Jižní Korea stala čtvrtou zemí (po Francii, Japonsku a Číně), která vyvinula vlak s rychlostí vyšší než 420 km/h. Vlak spojil Soul na severozápadě a Pusan na jihovýchodě země. Tento vlak byl prototypem a dnes je Soul spojen s každým velkým korejským městem vysokorychlostním vlakem KTX, který jede rychlostí přes 300 km/h.
Soul má čtyři památky UNESCO
Baekje, jedno ze tří korejských království, poprvé osídlilo město v roce 18 př. n. l. Soul je tedy nepřetržitě osídlen více než 2 000 let a díky své velmi dlouhé historii se ve městě nachází řada historických míst a památek. Na území hlavního města Soulu se nacházejí čtyři památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO: palácový komplex Changdeokgung, pevnost Hwaseong, svatyně Jongmyo a královské hrobky dynastie Joseon. Ve skutečnosti má Jižní Korea na seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno celkem 15 památek, 13 kulturních a 2 přírodní.
Unsplash: Brady Bellini
Soul nemá mnoho zelených ploch
Ačkoli je Jižní Korea proslulá svým panoramatem plným mrakodrapů, ve skutečnosti má nádhernou a rozsáhlou přírodní krajinu. Přibližně 64 % země pokrývají lesy a země má také 2 413 km pobřeží. Přestože je však Soul obklopen přírodou, má nejnižší dostupnost městské zeleně na obyvatele v Jižní Koreji. V Soulu připadá na jednoho obyvatele více než 4,38㎡ městské zeleně. Pro srovnání: v Paříži je pro obyvatele k dispozici 13㎡ zeleně, v New Yorku 23㎡ a v Londýně 27㎡.
Unsplash: Algrin25
V Soulu se nachází nejdelší mostní fontána na světě
Guinnessova kniha rekordů uvádí most Banpo Grand Bridge v Soulu jako největší most s fontánou na světě. Most dlouhý 1 140 m, který se klene přes řeku Han, postavilo ředitelství infrastruktury metropole Soulu. Po celé délce mostu je umístěno 380 trysek, které každou minutu vystříknou do řeky 54 tun vody ve vodorovném i svislém směru. Večer se to mění v podívanou, protože LED světla osvětlují fontány, které se pohybují v rytmu 100 různých hudebních skladeb. Voda tak vypadá, jako by tančila.
Nad Soulem vede nejrušnější letecká trasa na světě
S více než 1,5 milionu míst je 280 km dlouhá trasa mezi soulským Gimpo (GMO) a Čedžu (CJU) v současnosti nejvytíženější leteckou linkou na světě. Provincie Čedžu zahrnuje jihokorejský ostrov Čedžu v Korejském průlivu. Ve skutečnosti je to jediná linka na světě s více než 1 milionem míst.
Unsplash: Oskar Kadaksoo
Zdroj: bigseventravel.com