Parthenon je nádherný mramorový chrám postavený mezi lety 447 a 432 př. n. l. v době rozkvětu starověké řecké říše

Přidat na Seznam.cz

Parthenon, zasvěcený řecké bohyni Athéně, sedí vysoko na vrcholu komplexu chrámů známých jako Athénská Akropole. Byl to největší a nejhonosnější chrám, jaký kdy řecká pevnina viděla. V průběhu staletí odolal Parthenon zemětřesením, požárům, válkám, explozím a rabování, přesto zůstává, i když poničený, mocným symbolem starověkého Řecka a athénské kultury. Dnes je to jedna z nejuznávanějších staveb na světě a trvalý symbol starověkého Řecka.

Parthenon byl centrem náboženského života v mocném řeckém městském státě Athénách, v čele Delianské ligy. Delianská liga, vyvinutá s cílem zmařit možnost útoku Perské říše nebo jiných nepřátel, byla kooperativní aliance řeckých městských států založená v roce 478 př. během invazí perských válek.

Slavnému řeckému státníkovi Periklovi se připisuje zakázka na návrh a stavbu Parthenonu jako chrámu pro Athénu – bohyni moudrosti, umění, literatury a války – ale možná to nebyl první pokus ubytovat božstvo. Na místě současného Parthenonu kdysi existovala dřívější struktura známá jako Starší Parthenon nebo Pre-Parthenon. Mnoho historiků se domnívá, že Starší Parthenon byl ve výstavbě v roce 480 př. když Perská říše zaútočila na Athény a zničila Akropoli, ačkoli někteří odborníci tuto teorii zpochybňují.

V roce 447 př. n. l., asi 33 let po perské invazi, začal Perikles stavět Parthenon, který nahradil dřívější chrám. Masivní stavba byla zasvěcena v roce 438 př. Sochařské a dekorativní práce v Parthenonu pokračovaly až do roku 432 př. Odhaduje se, že na stavbu chrámu bylo použito 13 400 kamenů v celkové ceně asi 470 stříbrných talentů (dnes zhruba 163 milionů korun).

zdroj: Britannica, History, Archaeology