Petra vypadá jako obyčejná skála, ve skutečnosti je to ale celé město vytesané do kamene. Natáčeli zde herci jako Harrison Ford a Sean Connery

Přidat na Seznam.cz

Pradávné jordánské město Petra, vytesané přímo do zářivě červených, bílých, růžových a pískovcových skal, bylo na stovky let ztraceno pro západní svět. Petra, která se nachází uprostřed drsných pouštních kaňonů a hor, byla kdysi prosperujícím obchodním centrem a hlavním městem Nabatejské říše.

Tisíce let staré město bylo skryto po dlouhá staletí

Nabatejci postavili toto starověké město v jihozápadní poušti země v roce 400 př. n.l. , ale to bylo neznámé pro západní svět až do 19. století. Město bylo po staletí prázdné a téměř v ruinách. Teprve na počátku 19. století se evropský cestovatel převlékl do beduínského kostýmu a pronikl do tajemného místa. V roce 1985 byl archeologický ráj Petra prohlášen za světové dědictví UNESCO a v roce 2007 byl navíc jmenován jedním z nových sedmi divů světa.

Zlaté časy

Nabatejci, než byli dobyti a pohlceni Římskou říší, ovládali rozsáhlou část Středního východu od dnešního Izraele a Jordánska až po severní Arabský poloostrov. Pozůstatky jejich inovativních sítí systémů zachycování, skladování, dopravy a zavlažování se dodnes nacházejí v této oblasti. Nabatejci byli v Petře nejméně od roku 312 př. n. l. Během svých nejslavnějších let byla Petra rušným obchodním centrem, kde občané obchodovali s arabským kadidlem, čínským hedvábím a indickým kořením.

Opravdová záhada jako z filmu

V Petře bylo natočeno několik scén z hollywoodského trháku Indiana Jones. Ve vrcholných závěrečných scénách filmu herci Harrison Ford a Sean Connery projdou hluboko do labyrintů Pokladnice ve snaze najít Svatý grál. Ale jako obvykle se archeologická skutečnost uklonila před hollywoodskou fikcí. Ve skutečnosti není Pokladnice nic jiného než fasáda s relativně malým sálem, který kdysi sloužil jako královská hrobka.

Obří urna vytesaná nad vchodem do Pokladnice nese stopy stovek výstřelů. Beduínští domorodci žijící ve starověkých ruinách tvrdí, že škoda byla způsobena, když místní muži zahájili palbu z pušek a hledali kořist, o níž se předpokládá, že je uvnitř urny. Záhadou ale zůstává celé město, protože archeologové zatím odkryli pouhých 15 procent. Naprostá většina – 85 procent – je stále pod zemí a nedotčená.

zdroj: Visit Petra, Natoonal Geographic, Afar