Poslední vesnice Singapuru. Přežije naši moderní dobu?

Přidat na Seznam.cz

Singapur jsou mrakodrapy, světelné show a futurismus. Asijský městský stát si však zachoval vesnici, kde jako by se zastavil čas. Návštěva Kampong Lorong Buangkok vás dostane několik desetiletí zpět na začátky pulsujícího města.

Singapur je jedním z měst, která v posledních desetiletích prošla rychlými změnami. Dnes je město proslulé svými futuristickými zahradami Gardens by the Bay a impozantním panoramatem. Dnešní podoba města má s tou z 60. let minulého století pramálo společného. Mezi moderními mrakodrapy se však nachází kousek země, kde se můžete zasnít a vrátit se do minulosti: Kampong Lorong Buangkok. Je to poslední vesnice v Singapuru, píše portál Travel Book.

Asi 25 jednopatrových dřevěných domků s plechovými střechami ostře kontrastuje se stovkami metrů vysokými mrakodrapy, které jsou z vesnice vidět. Každý, kdo prochází Kampong Lorong Buangkok, by se však měl dívat spíše dolů než nahoru. Protože tady, na rozdíl od jinak tak zabetonovaného Singapuru, rostou rostliny všude. To přitahuje cvrčky, kteří se zde dožadují pozornosti. Vedle nich pobíhají v kurnících slepice, obyvatelé sedí na verandách a pozorují ruch. Život na vesnici, jak je popsán v knize. Mimochodem, přesně to znamená Kampong v malajštině. Konkrétně „vesnice“.

Singapur se dříve skládal z vesnic

Před padesáti lety by Kampong Lorong Buangkok v Singapuru nevzbudil žádný rozruch. Až do počátku 70. let 20. století byly podobné vesnice v městské krajině zcela běžné. V 80. letech 20. století však došlo k urbanizaci městského státu a nastala „éra dálnic“. Z malých ulic se staly vícepruhové dálnice.

Problém vesnic jako Kampong Lorong Buangkok, že prostor v Singapuru je omezen mořem. Další vesnice musely uvolnit místo velkým stavebním projektům. Někteří obyvatelé odešli dobrovolně, šťastní, že mají v nových bytech v moderních mrakodrapech tekoucí vodu a splachovací záchod. Obyvatelé Kampongu Lorong Buangkok se však postavili na odpor. Vládě to však příliš nevadilo. Okolí totiž podle jejich hodnocení nebylo atraktivní pro komerční, průmyslovou ani obytnou výstavbu.

Nejlevnější byty v Singapuru

Obyvatelé zůstávají v obci také díky cenám nájemného. V Kampong Lorong Buangkok se tedy dá bydlet tak levně jako nikde jinde v Singapuru. Jen o pár metrů dál, v jednom z futuristických moderních bytových domů, musí obyvatelé utratit asi dvacetkrát více za byt, který je výrazně menší než domy v obci. Vyplývá to ze zprávy singapurského deníku The Straits Times.

Ti, kteří mu přišli na chuť a chtěli by se do něj také nastěhovat, však mají smůlu. Od 90. let minulého století se totiž v obci neobjevil jediný nový obyvatel. Aby se uvolnil jeden z vytoužených bytů, musel by se někdo nejprve odstěhovat nebo zemřít. V takovém případě však mají přednost ti, kteří již mají v obci rodinu.

Jak dlouho může vesnice ještě existovat?

Vesnice však není v Singapuru zcela bezkontroverzní. V roce 2014 se například plánovalo srovnat Kampong Lorong Buangkok se zemí a postavit dálnici. V úvahu přicházely také dvě školy a veřejný park v této lokalitě. Ačkoli tyto návrhy nejsou zcela vyloučeny ze hry, ministr pro národní rozvoj Desmond Lee v roce 2017 ve svém projevu prohlásil, že „v blízké budoucnosti není v úmyslu tyto změny realizovat“.

Zdroj: Travel Book