Pražská zoologická zahrada byla pro veřejnost otevřena už v roce 1931, ale první myšlenky se rodily již v roce 1881

Přidat na Seznam.cz

Většina turistů navštěvuje hlavní město České republiky, aby si užila jeho četné památkové poklady. Praha však nabízí také úžasný zážitek pro všechny milovníky zvířat. V městské části Troja, vedle krásného stejnojmenného zámku (Zámek Troja), čeká na své návštěvníky milující přírodu jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě.

Pražská zoologická zahrada se rozkládá na ploše přes 0,5 km2 (asi 60 ha), na které chová více než 4 tisíce zvířat více než 650 druhů, včetně velkého počtu těch, které jsou zařazeny na seznam ohrožených druhů.

Zdroj: Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada byla pro veřejnost otevřena v roce 1931, ale její historie sahá mnohem dále do minulosti. Tedy do roku 1881, kdy hrabě Špork inicioval založení zoologické zahrady v Praze. Proces probíhal v následujících desetiletích a zahrnoval mimo jiné vznik Spolku pro zřízení zoologické a aklimatizační zahrady.

Dalším významným mezníkem bylo darování pozemků v pražské čtvrti Troja pro vybudování zoologické zahrady zde velmi bohatým sedlákem Aloisem Svobodou. Konečně 28. září 1931 byla pražská zoo slavnostně otevřena. Od té doby se zoologická zahrada neustále rozvíjí a dnes je údajně čtvrtou nejlepší zoologickou zahradou na světě.

Povodně

Velmi úspěšný provoz a pokračující rozvoj pražské zoo několikrát přerušily a dokonce ohrozily velké povodně. Ty nejhorší zasáhly trojskou čtvrť v letech 2002 a 2013. Největší v historii zoo byla ta z roku 2002, kdy Prahu (stejně jako značnou část Evropy) zasáhly tzv. tisícileté povodně. Hladina vody dosáhla více než 7 metrů nad terénem a obětí povodní se bohužel stalo i mnoho zvířat v zoo. Katastrofální byla i povodňová vlna v roce 2013, tentokrát však byli zaměstnanci zoo lépe připraveni a podařilo se jim včas evakuovat téměř všechna zvířata ze záplavových oblastí. Škody přesto přinesly obří náklady.

Zvířata v pražské zoo

Kromě mnoha jiných tvorů mají v Troji svůj domov tisíce ptáků, plazů, savců a všech možných zvířat ze všech koutů světa, a to v různých prostředích vytvořených podle jejich specifických potřeb a věrně připomínajících jejich přirozené prostředí. Pražská zoo za léta své existence postupně vytvořila současných celkem 12 pavilonů a více než 150 expozic…

V pražské zoo se gorily těší velké oblibě a pyšní se bohatou historií chovu. V roce 2023 se stala senzací malá gorila Mobi, která se narodila v lednu samici Duni a samci Kisumu. Mobi je vnučkou slavné Moji, první gorily narozené v Československu, a nese tak v žilách důležitý genofond. Její narození v novém pavilonu Rezervace Dja symbolizuje nadějný start chovné skupiny a přispívá k ochraně kriticky ohroženého druhu.

Zdroj: Zoo Praha

Pokud máte rádi slony, obrovské, ale obvykle tiché a něžné savce, navštivte Údolí slonů v pražské zoo. A až tam budete, věnujte zvláštní pozornost asijské slonici Shanti, která je zároveň umělkyní. Když ošetřovatelé objevili její tvůrčí nadání, stala se velmi slavnou a její abstraktní obrazy byly dokonce vystaveny v galeriích a některé z nich se draze prodávaly.

Další velmi zajímaví obyvatelé pražské zoo žijí ve zmíněném Domě salamandrů obrovských, který jim byl vlastně postaven jako pocta. To proto, že salamandři jsou v České republice obzvláště oblíbení, a to díky jednomu z nejslavnějších spisovatelů v zemi Karlu Čapkovi a jeho legendární knize Válka s mloky.

Pravděpodobně byste nechtěli navštívit žádnou zoologickou zahradu, aniž byste viděli nějaké velké šelmy, a pražská zoologická zahrada vám rozhodně může vyhovět. Jedním z hlavních úspěchů zoo je, že zahrada jako jediná v Evropě chová lvy asijské, kteří pocházejí přímo ze své indické domoviny. Navštivte je v Pavilonu kočkovitých šelem a plazů spolu s dalšími úžasnými zvířaty. Tygr malajský Kawi přijel do Prahy přímo z Bornea, aby vás nadchl svou pruhovanou srstí. Přestože je Kawi při setkání s lidmi překvapivě klidný, ukázalo se, že k tygřicím je poměrně nepřátelský, takže ho bude možné pro chovatelské úsilí zoo využít pravděpodobně jen prostřednictvím umělého oplodnění.

Pokud chcete zažít pořádnou dávku roztomilosti, navštivte pandu malou Pata, která spolu se svou družkou Marií dala zoo první mládě pandy domácí. Vzácné malé šelmy, někdy nazývané také pandy červené, patří k mnoha ohroženým druhům žijícím v Zoo Praha. Snaha zahrady o jejich ochranu a zásluhy o to, že ohrožená zvířata nevyhynula, jsou velmi dobře hodnoceny.

Pražská zoologická zahrada nenabízí pouze pohled do světa zvířat, ale také propojuje historii, přírodu a nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky.

Zdroj: Praguego Zoo Praha