Pražský hrad má pohnutou historii. Je mnohem víc, než jen sídlo prezidenta

Přidat na Seznam.cz

Prezidentské volby nám řeknou, kdo bude sedět na Pražském hradě. Víte ale, že Pražský hrad nebyl vždy jen sídlem českých panovníků? Podívejte se na historii prezidenstkého sídla, která sahá stovky let daleko!

Historie

Pražský hrad má dlouhou historii, která pravděpodobně začala roku 880. Tehdy dal Bořivoj z rodu Přemyslovců vystavit tento hrad, který je dokonce podle některých zdrojů největším hradním komplexem na světě.

Za dobu jeho existence ale ne vždy platilo, že zde sedí jen hlava státu. Pražský hrad totiž sloužil i jako sídlo knížete nebo pražského biskupa. Největší rozkvět ale nastal za vlády Karla IV., díky němuž se z hradu stala císařská rezidence, sídlo panovníka Svaté říše římské.

Poklady Pražského hradu

Pražský hrad je víc, než jen sídlo našeho prezidenta. Uvnitř totiž najdete křesťanské relikvie, historické dokumenty, korunovační klenoty, a dokonce i pozůstatky dávných českých králů. Za zdmi tohoto hradu se odehrály nejdůležitější události naší historie, která formovala naši zem. Jedním z obyvatel hradu byl samozřejmě i náš vůbec první prezident, T. G. Masaryk.

Součástí celého komplexu je ale i několik dalších památek, jako jsou kostely, paláce, sály, věže, sochy, zahrady, studny a kašny. Jeho hlavní součástí je Katedrála svatého Víta nebo kostel Všech svatých.

Pověst

Stejně jako jiné hrady, i Pražský hrad se pyšní svou pověstí. Ta se váže na Katedrálu svatého Víta na Pražském hradě, resp. na zvon, který zde visí od 16. století, a jmenuje se Zikmund. Říká se, že tento obrovský zvon bylo těžké pověsit, protože žádné lano nevydželo jeho váhu. Poté přišla dcera císaře Ferdinanda I., která upletla lano z vlastních vlasů.

S tím je spojená i druhá pověst, která říká, že pokud srdce zvonu pukne, naši zem postihne neštěstí.

zdroj: novinky, hrad, aktualne