Pražský hrad vznikl na konci 9. století. Základní kámen katedrály sv. Víta byl položen na Hradčanech až v roce 1344

Přidat na Seznam.cz

Pražský hrad vznikl na konci 9. století za vlády Bořivoje, prvního křesťanského knížete v Čechách. Kostel, který se stal bazilikou sv. Jiří, byl zahájen kolem roku 920 – bazilika dodnes stojí jako památka románské architektury. Umučený kníže Václav I. („Dobrý král Václav“ z vánoční koledy) byl pohřben v roce 932 v kostele sv. Víta, předchůdci katedrály zasvěcené stejnému světci. Základní kámen katedrály sv. Víta byl položen na Hradčanech v roce 1344 na příkaz Karla IV., budoucího českého krále a císaře Svaté říše římské. Architekt Petr Parléř dal katedrále pozdně gotický sloh, ale stavba byla dokončena až v roce 1929. Klenba katedrály uchovává korunovační klenoty Čech, které nejsou běžně k vidění.

Starý královský palác nechal postavit kníže Soběslav ve 12. století z románského kamene jako náhradu původních dřevěných palácových budov. Byl rozšířen Karlem IV. a jeho synem Václavem IV. a podstatně přestavěn po roce 1483 Vladislavem II. Vladislavský sál (1493–1510) je místnost Starého královského paláce navržená architektem Benediktem Riedem. Vykazuje jak pozdně gotické, tak renesanční architektonické prvky. Radní síň byla místem konání pražské defenestrace (1618), násilného projevu českého nacionalismu, po němž těsně následovala třicetiletá válka (1618–48).

Severně od opevněné části hradu se nachází Zlatá ulička, ulice malých řadových domků původně postavených pro královské alchymisty a další hradní služebníky. V letech 1916 až 1917 zde žil spisovatel Franz Kafka. Zlatou uličku lemují dvě kulaté věže: věž Daliborka (na východní straně) a Nová Bílá věž (na západě). Obě byly postaveny v 15. století a byly to nechvalně známé věznice.

Dál na sever, za Jelením příkopem (rokle, kde se kdysi chovali jeleni), je Královská zahrada. Podél jeho jižního okraje se nachází Míčovna (1567–69), která byla postavena jako tělocvična, ale nyní se používá pro výstavy a koncerty. Nedaleko se nachází Letní palác (1538–60), někdy nazývaný Belvedere nebo Letohrádek královny Anny, který byl rovněž postaven v renesančním stylu.

zdroj: britannica, terrahunt, travelandleisure