Předvánoční cesta: Zima přichází, ale to neznamená, že cestování končí. Nejlepší místa, kam se vyplatí jet právě teď

Přidat na Seznam.cz

I cestování na konci podzimní sezóny a před Vánocemi má své výhody. Davy lidí v turisticky atraktivních a oblíbených destinacích jsou minulostí a ceny hotelů jsou často nízké. Vydat se můžete nejen do přírody či exotického ráje, ale i do měst anebo navštívit adventní trhy.

Za teplem na Maledivy

Tento exotický ráj je vyhlášen svými vysokými cenami, ale pokud se vydáte někam na vlastní pěst, budete překvapeni. Na Maledivách je teplo po celý rok, ale nejlepší počasí zde panuje v období sucha. V listopadu začíná období dešťů, které nabízí slunečnější dny ideální pro lenošení na plážích s bílým pískem a vodní sporty, jako je windsurfing nebo jízda na vodním skútru. Ale období dešťů rozhodně neznamená, že bude pršet od rána do večera. Některé dny dokonce neprší vůbec a když, pak jde o jednu až dvě sprchy denně. Konec listopadu a prosinec se navíc vyznačují vynikající viditelností ve vodě. Takže právě teď by měli Maledivy navštívit milovníci potápění a šnorchlování. A když si budete chtít odpočinout od vody, v hlavním městě Malé najdete spoustu památek, trhů a restaurací, které můžete prozkoumat.

Argentinská Patagonie – ráj velryb

Stýská se vám po jaru? Pak hurá do Patagonie. V listopadu je v argentinské Patagonii jaro v plném proudu a příjemné denní teploty, kolem pětadvaceti stupňů jsou ideální pro objevování mnoha přírodních krás. Neměli byste si nechat ujít Puerto Tombo a poloostrov Valdés v Atlantské Patagonii a zkusit na vlastní oči šnorchlovat nebo pozorovat velryby, tučňáky magellanské a lachtany. Pokud vás láká pěší turistika, pak se vydejte do Argentinské jezerní oblasti či Jižní Patagonie, kde můžete vyzkoušet i jízdu na koni či rafting. Ačkoli je cesta do argentinské Patagonie dlouhá, díky úchvatným scenériím a cenově dostupnému ubytování stojí konec listopadu a prosinec za to.

Tulum – cenoty a potápění v Mexiku

V listopadu v tomto mexickém městě skončilo období dešťů a hurikánů a zůstává jasná, slunečná obloha a teplé počasí bez velké vlhkosti. Využijte možnosti mexických cenot a zkuste si zde potápění anebo šnorchlování. Za návštěvu stojí pláže Playa Paraíso a El Gran Cenote, jedno z nejznámějších přírodních koupališť v Mexiku. Tato doba je také vynikající pro prohlídku ruin v Tulumu, včetně archeologického naleziště Muyil a nedalekého archeologického naleziště Cobá, které podle mnohých patří k nejautentičtějším ruinám v zemi.

Švýcarské Alpy – nejen pod sněhem

Výlet do švýcarských Alp je nyní parádní pro ty, kteří chtějí ušetřit nějaké peníze a vyhnout se davům lidí na vrcholu lyžařské sezóny. Za už začne každým dnem, ale několik lanovek a lyžařských středisek, včetně Arosy Lenzerheide a Zermattu, může být otevřeno ještě v listopadu. Pokud však ještě sníh není, můžete se oddat nádherné pěší turistice nebo jízdě na kole po stezkách v různých střediscích.

Marakéš – nejlepší doba je před Vánocemi

Do Marakéše byste se měli vydat právě teď, kdy je ve srovnání s horkou a rušnou letní sezónou listopad příjemným obdobím. Denní teploty klesají a drží se kolem třiceti stupňů a turistický ruch výrazně slábne. Díky tomu můžete pohodlně manévrovat tímto rušným marockým městem a prohlédnout si jeho různé památky. Nezapomeňte na klasické trhy, kde si můžete zkusit vyjednávat na náměstí Jemaa El Fna, prohlédněte si honosný palác Bahia nebo se vydejte na relaxační procházku zahradou Majorelle. Nezapomenutelná je i výprava do pouště na velbloudu nebo v terénním vozidle.

Los Angeles – Město andělů láká k pěší turistice

Pokud se rozhodnete pro cestu za oceán, pak věřte, že právě LA je nyní ideální volbou. Teploty se drží na příjemných hodnotách, turistů je pomálu a v tomto období je zde také daleko méně smogu. Díky tomu si můžete vychutnat pěší turistiku po jednom z parků, ale nebojte se vydat i do města a na pláže. Nezapomeňte na prohlídku hollywoodského chodníku slávy, návštěvu představení v Hollywood Bowl a nebo na projížďku na kole po Griffithově parku. A pokud jste milovníkem surfování, pak právě teď je ta nejlepší doba pro sjíždění vln na Zuma Beach a Venice Beach.

Adventní trhy

Těmto trhům budeme věnovat ještě celý samostatný článek, protože nejsou Vánoce bez návštěvy alespoň jednoho zahraničního města, kde můžete nasát tu pravou atmosféru. Už teď o víkendu začnou adventní trhy i v Čechách, ale určitě stojí za to vydat se do Drážďan, do Vídně, Londýna nebo Paříže. Jednotlivé destinace vám ještě přiblížíme. Nic ale nedokáže v lidech probudit vánoční atmosféru tak jako slavnostní trhy. Právě ve Vídni mají tyto akce mají své kořeny. První prosincový trh byl ve městě zaznamenán v roce 1298 – a v průběhu staletí se tato tradice rozšířila po celém světě, od Německa přes Švýcarsko až po New York. Jen těžko najdete vyhledávanou destinaci, kde se každoročně nepořádá působivý adventní trh. Některé z nich jsou dokonce tak populární, že se staly samostatnými turistickými atrakcemi.

Zdroje: redakce – vlastní návštěvy, christmasmarkets.io, travelraval.com