Překvapivé přiznání pilota: „V jedné věci vám nikdy neřekneme pravdu.“

Přidat na Seznam.cz

Webová stránka Reddit nabízí svým čtenářům možnost klást otázky na jakékoli téma. Občas se tam však dozvídají poměrně šokující informace. Mezi takové patří přiznání jistého pilota, že v jedné situaci cestujícím vždy lže.

Zpoždění letů není nic neobvyklého. Je také zcela běžné, že posádka ujišťuje cestující, že se pokusí „dohnat“ časové zpoždění ve vzduchu. Jak však nejmenovaný pilot přiznal, není to pravda. Upozornil na to britský deník The Sun. Pilot na Redditu vysvětlil, že zejména u krátkých letů je dohánění zpoždění prakticky nemožné. „Ve skutečnosti toho můžeme udělat jen velmi málo, a to ještě jen při delším letu. Ale stále se bavíme jen o pěti, deseti minutách, ne o hodině,“ vysvětluje.

Piloti se podle něj mohou pokusit zvýšit rychlost využitím vzdušných proudů a také požádat o přidělení nejkratší možné trasy. Ačkoli letadla obvykle nepracují s motory na plný plyn, piloti se tomu snaží vyhnout, i když mají zpoždění, protože spalují více paliva, což je nejen neekologické, ale také mnohem dražší. K této možnosti se proto obvykle uchylují pouze tehdy, pokud se tím vyhnou ještě vyšším nákladům, například pokud cestující zmeškají navazující let. I v takovém případě však mohou při dlouhých letech dorazit do cílové destinace jen o několik minut dříve.

Odborníci však poskytli i několik rad. Pokud se chcete vyhnout zpožděním, neměli byste létat během hlavní letní sezóny, říká pilot Boeingu 787 Dreamliner Charlie Page. Rovnice, že čím později, tím hůře, platí také. Pokud je váš let naplánován na večer, je pravděpodobné, že bude mít zpoždění kvůli zpoždění jiných letadel, proto byste si měli letenky rezervovat co nejdříve. U ranních letů je pravděpodobnost zpoždění nebo úplného zrušení mnohem nižší.

Zdroj: The Sun