Přes 200 let je Bílý dům symbolem Spojených států a amerického lidu. Stavbu začal George Washington, nikdy tam ale nebydlel

Přidat na Seznam.cz

Roku 2021 se prezident Joe Biden a jeho rodina usadili v Bílém domě. Toto neoklasicistní sídlo ve federálním stylu bylo rezidencí každého prezidenta od dob Johna Adamse. Po 200 let je Bílý dům symbolem prezidenta, vlády Spojených států a lidu. Jeho historie a historie hlavního města začala v roce 1790 za vlády George Washingtona.

George Washington stavbu začal, v domě ale nikdy nebydlel

První kámen pro (tehdy neznámý) Bílý dům byl položen 13. října 1792. Přestože prezident George Washington zadal stavbu, nikdy tam nebydlel. Stavba masivní budovy trvala osm let. Druhý prezident John Adams a jeho rodina se přestěhovali do Bílého domu v roce 1800. Ve skutečnosti Washington zemřel v roce 1799 a nikdy neměl příležitost vidět budovu v jejím dokončení. George Washington vybral místo pro Bílý dům v roce 1791. Následující rok byl vybrán návrh, který předložil architekt irského původu James Hoban.

Bílý dům byl oficiálně pojmenován „Bílý dům“ až prezidentem Theodorem Rooseveltem v roce 1901. Před tímto označením byl označován jako „Prezidentův palác“, „Výkonné sídlo“ a „Prezidentův dům“. Dnes je Bílý dům i nadále oficiální rezidencí prezidenta Spojených států a jeho rodiny. Je to také živé muzeum americké historie. Jak řekla první dáma Jacqueline Kennedyová v roce 1962: „Tento dům bude vždy růst a měl by.“

Bílý dům potřebuje k pokrytí vnějšího povrchu fasády přes 2 tisíce litrů barvy

Když byla budova poprvé postavena, byla pokryta vápnem. Vápno mělo zvětrat a smýt se, přičemž praskliny a štěrbiny zůstaly vyplněné. Vápno bylo pravidelně obnovováno, dokud neproběhla konstrukce v roce 1818 a budova byla konečně natřena bílou olovnatou barvou. Zajímavé je, že Bílý dům potřebuje k pokrytí vnější fasády přes 2 tisíce litrů barvy. V Rezidenci je 132 pokojů, 35 koupelen a 6 podlaží. Dále je zde 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 8 schodišť a 3 výtahy.

zdroj: The White House, Parade, Clinton White House