Propast Macocha: Tajemné místo Moravy má temnou minulost

Přidat na Seznam.cz

Jedná se o nejznámější propast v Moravském krasu, jejíž suchá část měří přes 138 metrů, a na jejímž konci jsou dvě jezírka. Horní macošské jezírko je hluboké asi 11 metrů, zatímco Dolní macošské jezírko má hloubku více než 50 metrů. Propast Macocha je turisty velmi oblíbené místo. Znáte ale její temnou a hororovou pověst?

Pověst

Macocha své jméno získala, alespoň podle pověstí, po zlé maceše. Příběh vypráví o otci se synem, kdy se otec podruhé oženil, a přivedl domů zlou macechu, která nevlastního syna nenáviděla. Z čiré nenávisti syna odvedla k propasti a shodila ho dolů. Chlapec přežil, a zde se pověst rozchází.

Podle jedné verze chlapce našli vesničané, kteří ho vytáhli, a když zjistili, co se stalo, zlou macechu shodili do propasti. Druhá verze říká, že chlapec utekl, aniž by o tom macecha věděla. Její černé svědomí jí ale nedalo spát, a tak se sama rozhodla do propasti skočit.

Prokleté místo nebo jen náhoda?

Ačkoliv se jedná pouze o pověst, zranění a smrt není u Macochy nic neobvyklého. Mnoho zdrojů se shoduje na tom, že propast Macocha je mnohdy útočištěm sebevrahů. Těchto případů již mělo být více jak 85.

zdroj: archive, breclavskydenik, blesk, icesty