Protržená přehrada Desná: K tragédii došlo pouhých 10 měsíců po dokončení a připravila o domov 95 rodin

Přidat na Seznam.cz

Některé výletní cíle v Česku mají z dnešního pohledu velmi temnou minulost. Jeden takový najdeme i v Jizerských horách, ve kterých kdysi dávno stávala přehrada Desná. I když měla obyvatele hor chránit před povodněmi, necelý rok po dokončení zapříčinila tragédii, během které zemřelo 67 lidí a 95 rodin přišlo o svůj domov.

Časté záplavy v horách

Přehrada Desná vznikla na toku Bílé Desné v Jizerských horách. Vzhledem k tomu, že v této lokalitě se v 19. století často vyskytovaly záplavy, očekávalo se, že soustava přehrad by mohla místní obyvatele a jejich domovy efektivně ochránit. Přehrada Desná se sypanou hrází začala vznikat již v roce 1911, k jejímu dokončení pak došlo během roku 1915. Stavbu protahovala nejen probíhající 1. světová válka, ale i nepříznivé počasí.

Černý den: 18. září 1916

K tragédii došlo zhruba 10 měsíců po skončení všech prací. 18. září 1916 si začali lidé v okolí přehrady všímat několika nebezpečných jevů. Začalo to prosakujícím pramínkem, který měl zhruba 2 cm v průměru. K nálezu došlo kolem 15:30 odpoledne. Problém byl, že pramínek se začal rychle zvětšovat, takže dělníci, kteří tento problém zaznamenali, museli z místa rychle utéct. K prvním vážným propadům dlažby na návodní straně došlo už v 16:15 a jen o dalších 30 minut později se vytvořila 40 m široká trhlina, kterou se voda z přehrady začala valit do údolí.

Přívalová vlna pak doslova brala vše, co jí přišlo do cesty. První na řadě byla nedaleko stojící pila s kládami, které čekaly na zpracování. Tato tragická událost si během chvíle vyžádala 67 obětí na životech, 95 rodin přišlo o domov a 1 020 lidí přišlo o zdroj obživy.

Jaké měla tragédie dozvuky?

Protržená přehrada Desná s sebou přinesla i další události a dozvuky. Například stavební dozor spáchal po tragédii sebevraždu. Na celém světě pak došlo k pozastavení dalších sypaných hrází u dalších přehrad. Přehrada Desná pak už nebyla nikdy obnovena.

Do dnešního dne se z celého díla dochovala pouze šoupátková věž a odvodňovací koryto. Návštěvníci se také mohou na chvíli zastavit u pomníku, který připomíná oběti katastrofy. Také tu najdete několik informačních panelů a po cestě k přehradě minete 12 dřevěných soch.

Zdroj: Protržená přehrada