Působivé ostrovní letovisko na Maledivách čerpá pouze ze solární energie

Přidat na Seznam.cz

Za návrhem soukromého ostrova s názvem Kudadoo Maldives, který byl nedávno otevřen na atolu Lhaviani na Maledivách, stojí newyorská architektonická kancelář Yuji Yamazaki Architecture (YYA), píše magazín Weather. Tato exkluzivní prázdninová destinace, která klade velký důraz na udržitelnost, se vyznačuje působivou fotovoltaickou střechou. Při tvorbě plánů ostrovního letoviska chtěla společnost YYA začlenit solární panely do celkového designu ostrova s nadějí, že ukáže, co je skutečně možné pro udržitelný cestovní ruch.

„Tradičně jsou solární panely na Maledivách ukryty na nenápadných místech a nemají žádnou další funkci, ale na Kudadoo je fotovoltaická střecha rozhodně viditelná a stává se ikonou místa,“ uvádí společnost YYA. Když půjdete blíže, odhalíte geometrii budovy, která nejen maximalizuje výrobu elektřiny díky svému úhlu, ale také minimalizuje spotřebu elektřiny tím, že umožňuje slunečnímu světlu procházet mezerami mezi panely, čímž minimalizuje používání umělého světla během dne.“

Solární systém o výkonu 320 kWp (kW ve špičce) na ostrově Kudadoo vyrábí dostatek elektřiny pro napájení celého ostrovního útočiště o rozloze tří hektarů, bez potřeby dalších dodávek energie, například nafty. Navíc se předpokládá, že počáteční náklady na instalaci celého solárního systému se vrátí za pouhých pět let.

Dřevěná konstrukce ostrovního útočiště, včetně každé rezidence, je postavena z ekologicky šetrných materiálů, jako je dřevo z udržitelně certifikovaných lesů v Kanadě, na Novém Zélandu a v Indonésii. Architektura ostrova se vyznačuje také prvky pasivního domu, jako je přirozené světlo během dne a velké množství přirozeného proudění vzduchu, zatímco více než 50 procent soukromých venkovních palub všech vodních vil je navrženo tak, aby měly každý den minimálně pět hodin stínu.

Hostům jsou k dispozici rezidence s jednou nebo dvěma ložnicemi, které se nacházejí na písečné laguně. Každá soukromá vila má otevřený půdorys s manželskou postelí, velký obývací pokoj, otevřenou koupelnu, ručně vyráběný nábytek, podlahy z tasmánského dubu, systém ekologického chlazení, velkou soukromou venkovní terasu s nerušeným výhledem na moře, soukromý nekonečný bazén a osobního komorníka.

Součástí rezortu je také velký bazén a venkovní terasa v rezortním stylu, restaurace, bar a vinný sklípek. Hosté si mohou vychutnat soukromé stolování ve své vile nebo navštívit některou z místních kulinářských destinací, včetně nedaleké podmořské restaurace. K místním aktivitám patří potápění, šnorchlování, plachtění, rybaření, celodenní výlety a nepřeberné množství vodních sportů.

Zdroj: weather.com