Pyramidy v Gíze, tajemství, fakta a kuriozity

Přidat na Seznam.cz

Zajímalo vás někdy, co se skrývá uvnitř pyramid v Gíze? Tyto tajemné památky jsou největší atrakcí Egypta. Pyramidy v Gíze, skutečný div světa, se nacházejí na náhorní plošině Gíza nedaleko egyptského hlavního města Káhiry. Kolik toho však o pyramidách v Gíze skutečně víme a dokážeme roztřídit fakta od fikce? Kdo a proč tyto obří pyramidy postavil? Jak byly postaveny a kým? Pojďme se ponořit hlouběji a zjistit skutečný původ a význam jedné z nejznámějších památek na světě!

Zázrak starověkého světa

V Gíze se nacházejí tři pyramidy, ale pouze jedna z nich se pyšní titulem div starověkého světa. Velká pyramida, známá také jako Chufuova pyramida, je nejstarší a největší. Navíc je to jediný neporušený div starověkého světa! Zatímco Rhodský kolos a Alexandrijský maják již dávno upadly v povědomí, Velká pyramida dodnes udivuje turisty a milovníky historie. Velká pyramida, která je skutečnou ikonou staroegyptské civilizace, je zároveň nejstarším ze starověkých divů. Její stavba byla zahájena kolem roku 2600 př. n. l., tedy před více než 4500 lety!

Jak Egypťané pyramidy stavěli?

Co je potřeba ke stavbě pyramidy tak obrovských rozměrů? Inu, více než dva miliony kamenných bloků, přibližně 27 let a odhadem 100 000 mužů! O historii stavby pyramid se vedou rozsáhlé debaty. Někteří tvrdí, že tak náročná stavba vyžadovala obrovskou pracovní sílu otroků. Jiní tvrdí, že pyramidy stavěli placení profesionálové. Pravda není jasná, ale víme, že každý blok vážil od 2,5 do 15 tun, což znamenalo pěkně namáhavou práci! Bloky se na staveniště vozily ze země po šikmém náspu. Jak pyramida rostla do výšky, rostl i násep. Mnoho důmyslných konstrukčních prvků, jako například základy odolné proti zemětřesení, navíc naznačuje vysokou úroveň stavebních znalostí a vědomostí.

Co je Velká sfinga v Gíze?

Sfinga s tělem lva a hlavou člověka byla posvátným mytologickým symbolem. Předpokládá se, že lví tělo představovalo odvahu a sílu. Lidská hlava naopak symbolizovala vědomosti a inteligenci krále. V Gíze byla Velká sfinga postavena jako ochránce pyramid. Sochy a řezby po celém starověkém Egyptě obsahovaly podobnou ikonografii. Velká sfinga v Gíze je zdrojem mnoha historických diskusí. Není jasné, zda byla Velká sfinga postavena během stavby Velké Chufuovy pyramidy, nebo později, Chufuovým synem Chafrem. Nicméně Sfinga v Gíze je téměř stejně slavná jako samotné pyramidy a rozhodně ji musíte vidět, pokud cestujete do Egypta!

Zářivá minulost

I když je snadné představit si tyto pískovcové stavby ve starověku, možná vás překvapí, že kdysi měly zcela jinou podobu. Každá pyramida byla totiž kdysi zakončena vysoce lesklou vrstvou leštěného vápence! Pyramidy se třpytily jako drahocenné klenoty a byly navrženy tak, aby odrážely sluneční světlo. Bohužel tento lesklý povlak již dávno erodoval nebo odpadl.

Proč byly Velké pyramidy postaveny?

Jednoduše řečeno, hlavním motorem stavby Velkých pyramid bylo náboženství. Staří Egypťané měli hluboce komplexní a fascinující systém víry. Jedním z hlavních pilířů staroegyptského náboženství byla existence posmrtného života. Aby zvýšili své šance stát se králi v posmrtném životě, postavili staroegyptští faraoni pyramidy jako jakési luxusní hrobky. Uvnitř ukládali vše, co by mohli na onom světě potřebovat, aby si zajistili úspěšný přechod do posmrtného života. Samozřejmě byly také symbolem postavení. Hrobky takových rozměrů mohli mít jen ti nejmocnější a nejbohatší faraoni.

Co se nachází uvnitř pyramid v Gíze?

Snad nejdůležitějším tajemstvím ze všech je, co se skrývá uvnitř pyramid v Gíze. Všechny Velké pyramidy jako pohřební místa obsahují hrobky velkých faraonů. Většina stavby je však z pevného kamene, chodby a komory se nacházejí pouze na samém dně pyramid. Výjimkou z tohoto pravidla je Chufuova Velká pyramida. Hrobka tohoto faraona se nachází uprostřed stavby a je přístupná po úzkém schodišti. V žádné z pyramid v Gíze se překvapivě nenacházejí hieroglyfické texty, poklady ani mumie. Tradice zdobení hrobek totiž přišla ve staroegyptské civilizaci mnohem později. Místo toho jsou interiéry pyramid spíše strohé.

Zajímavostí je, že Velká Chufuova pyramida obsahuje velký žulový sarkofág. Tento sarkofág, vytesaný z jednoho kusu žuly, by byl po stavbě pyramidy příliš velký na to, aby mohl být umístěn uvnitř pyramidy. Proto se předpokládá, že pyramida byla postavena kolem sarkofágu. Pokud dnes navštívíte pyramidy v Gíze, můžete si prohlédnout interiér všech tří pyramid. Prohlídky s průvodcem vám umožní prohlédnout si složité chodby a pohřební komory na vlastní oči!

Zdroj: Exoticca