Rakotzbrücke – Ďáblův most, jehož stavitel za něj měl položit život
Ďáblovy mosty existují po celé Evropě, jen ve Francii jich je téměř 50. Většina z těchto mostů byla postavena mezi 1000 a 1600 před Kristem a byly moderními zázraky v době jejich stavby. Rakotzbrücke může být jedním z nejlepších příkladů Ďáblova mostu, zároveň je ale, díky své pověsti, jedinečný.
Historie Ďáblova mostu
Rakotzbrücke neboli Ďáblův most je ikonický klenutý most nacházející se v malebném parku Kromlau ve východním Německu, který byl, podle webu Hatlas Travel, údajně postaven na pozemcích bývalého feudálního panství Friedricha Herrmanna Rötschkeho.
Rakotzbrücke je umělý most, který byl postaven přes jezero. Klenutý most je navržen tak, aby vytvořil dokonalý kruh, když se odráží v stojatých vodách pod ním. Je také známý jako Ďáblův most kvůli víře, že magický kruh musel být postaven rukama ďábla. Samotný most je na obou koncích ozdoben špičatými kameny, které mu dodávají nadpozemský vzhled a architektura a listnaté okolí jednoduše přidávají ďábelské atmosféře, uvádí web The Whole World Is A Playground. Po celé Evropě jsou desítky takzvaných Ďáblových mostů, z nichž každý je spojen s místním mýtem nebo lidovou pověstí, který vypráví o smlouvě s ďáblem. Proč je tedy Rakotzbrücke tak vyjímečný?
Za most stavitel zaplatil životem
Podle některých se legendy za těmito mosty vyvíjely odděleně po celé Evropě. Ve většině případů je zde stavitel mostu a ďábel – stavitel uzavře dohodu, že ďábel postaví most výměnou za duši první živé bytosti, která most přejde. Stavitel obvykle najde způsob, jak přelstít ďábla tím, že přiláká zvíře, aby ušetřil lidský život. Legenda o Rakotzbrücke ale končí jinak – po dokončení mostu sám stavitel šel přes most a na oplátku položil svůj život, uvádí web Not a Nomad Blog.
Park nechal postavit rytíř jménem Friedrich Herrmann Rötschke (1805-1893), který se nechal inspirovat nedalekým Bad Muskau. V roce 1889 získal panství jiný rytíř, který o několik let později pověřil zahradníka, který byl zodpovědný za přidání další zeleně. Po druhé světové válce byl Kromlauerův park znárodněn a stal se volně přístupným. A tak je tomu dodnes.
zdroj: Hatlas Travel, The Whole World Is A Playground, Not a Nomad Blog