Rejvíz v Hrubém Jeseníku: Naláká vás na klid a Velké mechové jezírko

Přidat na Seznam.cz

Plánujete, že během příští dovolené detailněji prozkoumáte Hrubý Jeseník? Pak byste měli mít na svém turistickém seznamu Zlaté Hory, které v sobě ukrývají jeden mimořádně zajímavý poklad. Je jím malá horská obec Rejvíz, která vám kromě klidu nabídne příjemný výlet k Velkému mechovému jezírku.

Rejvíz: Nejvýše položená osada v českém Slezsku

Než se do Rejvízu, který je součástí Zlatých Hor, dostanete, počítejte s tím, že vás čeká pořádný výšlap. Jedná se totiž o nejvýše položenou osadu v české části Slezska. I když většinu turistů okamžitě zaujmou nádherné roubenky, měli byste pokračovat až do zdejší přírodní rezervace, ve které se ukrývá největší moravské vrchovištní rašeliniště.

Jezero vzniklo v době ledové a vede k němu chodníček

Vzhledem k tomu, že je zdejší příroda mimořádně cenná, aby nedošlo kvůli turistickému ruchu k vážným škodám, k jezírku se dostanete po dřevěném chodníčku. Mezi tím se můžete kochat pohledem na krajinu, kterou v dávných dobách formoval ledovec. Ten zde zanechal některé živočišné a rostlinné druhy, které nejsou v jiných koutech Česka běžně k vidění. V mechovém jezírku pak vrstva rašeliny dosahuje až 300 cm. Vzhledem k tomu, že se Velké mechové jezírko považuje za druhou nejnavštěvovanější lokalitu v Jeseníkách, určitě byste si neměli nechat tuto kouzelnou podívanou uniknout.

Další zajímavosti v blízkém okolí

Jakmile si po návratu do centra dostatečně prohlédnete chaty, z nichž architektura mnohých pohází již z 19. století, můžete se vydat ke zřícenině hradu Koberštejn. S velkou pravděpodobností tu vyrostl ve 13. století a jeho primárním cílem byla ochrana nedalekých zlatonosných dolů. Do současnosti se z něj dochovalo torzo jedné z hradních věží. Poté, co byl opuštěn, v něm nějakou dobu přebývala loupežnická banda, jejímž nejznámějším členem byl jakýsi Waldemar. Ten se proslavil únosem dcery posledního rytíře z Vrbna. Také existuje pověst, která říká, že tu pasáčci pomáhali stavět skřítkům kuželky z čistého zlata a stříbra, za což jim připadla bohatá odměna.

Zdroj: redakce, Zlaté Hory