Republika Kraví hora v Bořeticích: Recesistická vinařská republika vznikla z nápadu z 80. let

Přidat na Seznam.cz

Máte smysl pro humor? Pokud ano, při návštěvě jihomoravských Bořetic byste měli navštívit recesistickou Republiku Kraví hora, jejíž myšlenka se táhne až do 80. let minulého století. Zajímavostí navíc je, že tento zvláštní kousek země má svou vlastní vládu a prezidenta, kteří se pečlivě věnují pěstování vína. Na co dalšího se tu můžete dál těšit?

Historie recesistické republiky

Poprvé zazněl nápad na založení recesistické vinařské republiky, nebo podobného útvaru, v 80. letech minulého století. Přednesl ho na výroční schůzi zahrádkářského svazu pan Václav Petrásek. Domníval se, že tímto neobvyklým krokem by se dal zvýšit zájem o vinařskou turistiku a o Bořetice obecně. Než byl ale nápad přetvořen v realitu, musela proběhnout řada investičních akcí, po kterých bylo možné začít myšlenku víc rozvíjet. 12. listopadu 2000 pak byla při volbách do Senátu a krajských zastupitelstev také samostatně volena vláda a prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora. A to v té době pokrokovou přímou volbou.

Volební systém spolkové republiky je jednoduchý. Kdo získá nejvíc hlasů, ten je prezidentem. Druhý v pořadí je předsedou vlády. A následujících osm dalších jsou ministři. Na konci voleb pak došlo k oficiálnímu vyhlášení existence Kraví hory.

Proč je republika spolková?

Spolková republika Kraví hora vychází z toho, že areál místních sklepů má celkem tři části. Jedna z nich, které se říká Zahraničí, je postavena dva metry za hranicí katastrálního území Bořetic. Vzhledem k tomu, že víno zde představuje největší národní bohatství, po volbách prezident s vládou nelenili a šli pracovat na vinohrady. Mezi jejich úkoly také patří organizování vinařských výjezdů do Rakouska, kde sbírají inspiraci a zkušenosti pro své pěstitelské aktivity doma. Také žehnají mladému vínu a účastní se výstav vín.

Republika má svůj znak, prapor i známky

Republika Kraví hora vydala během své existence pasy. Od roku 2001 má navíc právo užívat znak a prapor. Dokonce má i své vlastní propagační materiály a poštovní známky. Oficiálním recesistickým platidlem je pak jeden kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je kryt vínem pokladu republiky. Samozřejmě tu nechybí ani vlastní hymna, která se jmenuje Bořetické Kraví hory, která byla zvolena v roce 2001. Pokud tedy chcete během putování po Moravě zavítat i do zahraničí, tento výlet se vám bude určitě moc líbit.

Zdroj: redakce, Republika Kraví hora, Bořetice, YouTube