Řím a jeho několik zajímavých míst

Přidat na Seznam.cz

Říká se: „Všechny cesty vedou do Říma“. Kontrast antických staveb a pulzujícího městského života vás udiví doslova na každém kroku. Navíc i při bezcílných toulkách městem narazíte na množství historických skvostů, které byste v turistických průvodcích jen marně hledali. A to je na tomto městě uchvacující. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na pizzu, pastu a gelato.

Vatikán, Bazilika sv. Petra, Vatikánská muzea
Už jen kvůli Vatikánu se vyplatí do Říma přijet. Nejmenší městský stát, v jehož centru stojí velkolepé náměstí, které je završeno největší křesťanskou bazilikou. Kromě hrobky sv. Petra či Michelangelova Piety, je zajímavostí označení délky jiných světově známých katedrál na podlaze hlavní lodi. Vstup do katedrály je zdarma, ale připravte se na delší čekání ve frontě při vstupu. Pokud už jste v Římě, rozhodně nevynechejte Vatikánská muzea. Připravte se však na více chození, např. k Sixtinské kapli je to téměř půl kilometru!

Andělský hrad
Jen kousek od Baziliky sv. Petra se nachází Andělský hrad, který svůj název nese podle sochy Archanděla Michaela na vrcholu tehdejšího mauzolea. Tato stavba měla během své historie několik dalších funkcí: pevnost, vězení, útočiště pro papeže či kasárny. Nejkrásnější pohled na tento hrad je z nedalekých mostů nad řekou Tevere, případně z Andělského mostu přímo naproti hradu.

Koloseum a Forum Romanum (Palatin)
Koloseum zvenku vypadá majestátně ať už za denního světla nebo po setmění. Vnitřek Kolosea zaujme spíše mužské osazenstvo – přece jen se jeho historie spojuje s boji na život a na smrt, a to až do začátku 5. století. Pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání na lístky, kupte si vstupenky v turisticky méně vytíženém Foro Romano, které můžete následně uplatnit v Koloseu bez čekání v řadě.

Forum Romanum rozpínající se na jednom z římských vrchů – Palatin – se rozhodně vyplatí navštívit. Ocitnete se o několik století dříve, navíc, s krásným výhledem na široké centrum Říma.

Bazilika sv. Pavla (San Paolo fuori le Mura)
Tato bazilika se sice nenachází mezi top navštěvovanými památkami v Římě, rozhodně se však vyplatí naplánovat sem cestu. Jak napovídá název, je postavena nad hrobem sv. Pavla a zároveň je druhou největší bazilikou v Římě. Interiér je bohatě zdobený a celý pozlacený. Zajímavostí jsou portréty všech dosavadních papežů v chronologickém pořadí na bočních lodích kostela. Mnozí, kteří navštívili tuto baziliku, ji označují za srovnatelnou, pokud ne zajímavější, než Bazilika sv. Petra. A to už je co říct!

Fontana di Trevi
Když se řekne Řím, většina lidí si vybaví Vatikán, Koloseum a samozřejmě Fontánu di Trevi. Její výstavba trvala neuvěřitelných 30 let, ale výsledné dílo stojí za to. Pokud máte možnost, rozhodně se tu zastavte a hoďte přes rameno minci, abyste do Říma opět vrátili. Fontána má své kouzlo i po setmění, kdy je nádherně nasvícena.

Pantheon
Fascinující stavba s kruhovým půdorysem, byla postavena před téměř 1900 lety! V daném období kopule takových rozměrů znamenala architektonický průlom. Při zemi je tloušťka zdi téměř 6 metrů a postupně se do výšky ztenčuje. Uprostřed kopule se nachází 9 metrový otvor, který je jediným zdrojem světla a vzduchu. V podlaze se nacházejí otvory, kterými odtéká dešťová voda.

Piazza Venezia
Téměř z kteréhokoliv vyvýšeného místa v Římě uvidíte mramorový památník krále Viktora Emanuela II. , který je ústředním monumentem Piazza Venezia. Viktor Emanuel II. měl podíl na sjednocení země a stal se prvním italským králem. Za poplatek se můžete výtahem vyvést až na vrchol památníku a odtud obdivovat římské panorama.

Piazza Navona
Prý jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Podle mě ideální místo na vychutnání si italské zmrzliny při pohledu na rozlehlé barokní náměstí, jehož ruch téměř nikdy neutichá. Nepřehlédněte Fontana dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek) od Berniniho. Ztělesňuje čtyři světové fontány: Nil, Dunaj, Gangu a Rio Plata. Tyto symbolizují kontinenty, kam až sahala papežská moc.

Villa Borghese
Máte dost antické architektury a přeplněných římských ulic? Přijďte načerpat nové síly do parku Villa Borghese. Netřeba zde očekávat turistické atrakce či dech-beroucí záběry do alba. Najdete však klid od ruchu města, případně ideální místo na trávení odpolední siesty. Pro ty aktivnějších je možnost půjčit si kolo a prohlédnout si tak více zákoutí tohoto rozsáhlého parku.

Pincio
Je pravé místo, odkud budete mít nádherný výhled na téměř všechny římské dominanty – Baziliku sv. Petra, Pantheon, Památník Viktora Emanuela II … Tato vyhlídka se nachází hned nad Piazza del Popolo. A výstup vůbec není náročný?

Zdroj foto: Roma/Unsplash.com