Římské Koloseum: Památka nasáklá krví

Přidat na Seznam.cz

Starověké římské Koloseum je jednou z nejnavštěvovanějších památek, které nám z dob starověku zbyly. Co vše se zde ale odehrávalo v době, kdy zde stálo centrum zábavy? Podívejte se!

Koloseum

Koloseum, dříve zvané Flaviánský amfiteátr, bylo postaveno císařem Vespasianem roku 70 n. l. To znamená, že tato honosná stavba, která dodnes odkazuje na mocný Řím, zde stojí už dva tisíce let! Kromě arény ale zahrnovala budova také palácový komplex i nádherné zahrady. Nechyběly ale ani prostory pro gladiátory nebo vyvýšená hlediště, kde mohlo být až 50 000 diváků!

Centrum zábavy

Není pravdou, že Kolosoum sloužilo jen ke gladiátorským hrám. Pořádaly se zde stylizované námořní bitvy, rekonstrukce různých bitev a hrdinských činů nebo se zde hrály hry – většinou mytologická dramata. Ovšem písek v aréně byl nasáklý krví ze zcela jiného důvodu. Vedle gladiátorských her se zde pořádaly popravy nebo zápasy s divokými zvířaty.

Gladiátoři

Gladiátoři možná připomínali otroky, většinou také byli jako otroci odkoupeni, ovšem pokud byli v aréně úspěšní, mohli mít vcelku dobrý život. Dobré peníze, strava, výjimečně i pohodlné spaní nebo zdravotní péče ale znamenala bít se na život a na smrt s kýmkoliv, koho císař vybral. To znamenalo, že tento „luxusní“ život mohl skončit během pár vteřin.

Na druhou stranu gladiátoři nebyli žoldáci, vojáci z armády ani obyčejní vesničané. Jejich výcvik byl tvrdý, ale jejich bojové schopnosti snadno předčili kdejakého vojáka.

Gladiátorské hry

Na počest bohů, vládců, nebo i jen tak pro zábavu byli pravidelně pořádné gradiátorské hry. Po výcviku čekala gladiátory minimálně tři roky dlouhá cesta ke svobodě, kterou si museli vybojovat. A jak jistě tušíte, při tak ohromném množství zápasů byla pravděpodobnost, že gladiátor přežije tři roky v aréně, velmi nízká.

Lidé ale tuto zábavu milovali, a tak zde téměř denně gladiátoři umírali. Vzpomeňte si na ně, až se jednoho dne projdete po arénovém písku.

zdroj: militaryhistory, stoplusjednicka, dotyk