Rudé náměstí v Rusku je plné historie, vojenské přehlídky jsou pravděpodobně nejznámějšími pořádanými oslavami

Přidat na Seznam.cz

Rudé náměstí, které se datuje od konce 15. století, těsně po dokončení kremelských zdí, bylo dlouho ústředním bodem sociálních a politických dějin Ruska a bývalého Sovětského svazu. Mělo několik názvů, ale současný název se důsledně používá od konce 17. století. Na náměstí, které je i tržištěm, byly v různých dobách také kostely, první moskevská veřejná knihovna a univerzita, veřejné divadlo a tiskárna.

Rudé náměstí bylo dějištěm poprav, demonstrací, nepokojů, průvodů a projevů. Téměř 73 000 čtverečních metrů leží přímo na východ od Kremlu a severně od řeky Moskvy. V roce 1812 byl vydlážděn příkop, který odděloval náměstí od Kremlu. Na severním konci náměstí stojí Státní historické muzeum (postaveno v letech 1875–83). Přímo naproti, na jeho jižním konci, se nachází devítivěžová katedrála sv. Basila Blaženého (původně Kostel Přímluvy), postavená v letech 1554–60 na památku porážky Tatarů (Mongolů) z Kazaně a Astrachaně Ivanem IV. Hrozný). Nedaleko se nachází plošina z bílého kamene (Lobnoye Mesto) ze 16. století. Odtud byly edikty a dekrety předčítány shromážděným masám a car se jednou ročně představil lidem. GUM, bývalý státní obchodní dům (postaven v letech 1889–93; privatizován v roce 1993), je na východní straně a Leninova hrobka, navržená Alexejem Ščusevem a dokončená v roce 1930, je na západě. Další hroby poblíž Leninovy hrobky lemují kremelskou zeď lemovanou smrky.

V roce 1930 byla dlážděná dlažba Rudého náměstí nahrazena žulovými dlažebními kostkami a pomník Kuzmy Minina a prince Dmitrije Požarského (vůdců armády, která si v roce 1612 vynutila kapitulaci polských útočníků) byl přemístěn ze středu náměstí na jeho současné umístění před St. Basil’s s cílem usnadnit přehlídky a demonstrace.

Během sovětské éry byly každoroční 1. máj a říjnová revoluce (den 7. listopadu) vojenské přehlídky pravděpodobně nejznámějšími oslavami pořádanými na Rudém náměstí. Přestože byly po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 přerušeny, v roce 2008 je oživil prezident Vladimir Putin.

zdroj: Britannica, UNESCO, Nationalgeographic