Rudé náměstí v Rusku je plné historie, vojenské přehlídky jsou pravděpodobně nejznámějšími pořádanými oslavami
Rudé náměstí, které se datuje od konce 15. století, těsně po dokončení kremelských zdí, bylo dlouho ústředním bodem sociálních a politických dějin Ruska a bývalého Sovětského svazu. Mělo několik názvů, ale současný název se důsledně používá od konce 17. století. Na náměstí, které je i tržištěm, byly v různých dobách také kostely, první moskevská veřejná knihovna a univerzita, veřejné divadlo a tiskárna.
Rudé náměstí bylo dějištěm poprav, demonstrací, nepokojů, průvodů a projevů. Téměř 73 000 čtverečních metrů leží přímo na východ od Kremlu a severně od řeky Moskvy. V roce 1812 byl vydlážděn příkop, který odděloval náměstí od Kremlu. Na severním konci náměstí stojí Státní historické muzeum (postaveno v letech 1875–83). Přímo naproti, na jeho jižním konci, se nachází devítivěžová katedrála sv. Basila Blaženého (původně Kostel Přímluvy), postavená v letech 1554–60 na památku porážky Tatarů (Mongolů) z Kazaně a Astrachaně Ivanem IV. Hrozný). Nedaleko se nachází plošina z bílého kamene (Lobnoye Mesto) ze 16. století. Odtud byly edikty a dekrety předčítány shromážděným masám a car se jednou ročně představil lidem. GUM, bývalý státní obchodní dům (postaven v letech 1889–93; privatizován v roce 1993), je na východní straně a Leninova hrobka, navržená Alexejem Ščusevem a dokončená v roce 1930, je na západě. Další hroby poblíž Leninovy hrobky lemují kremelskou zeď lemovanou smrky.
V roce 1930 byla dlážděná dlažba Rudého náměstí nahrazena žulovými dlažebními kostkami a pomník Kuzmy Minina a prince Dmitrije Požarského (vůdců armády, která si v roce 1612 vynutila kapitulaci polských útočníků) byl přemístěn ze středu náměstí na jeho současné umístění před St. Basil’s s cílem usnadnit přehlídky a demonstrace.
Během sovětské éry byly každoroční 1. máj a říjnová revoluce (den 7. listopadu) vojenské přehlídky pravděpodobně nejznámějšími oslavami pořádanými na Rudém náměstí. Přestože byly po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 přerušeny, v roce 2008 je oživil prezident Vladimir Putin.
zdroj: Britannica, UNESCO, Nationalgeographic