Ruské Údolí smrti je přímo hřbitovem zvířat. Živočichové zde umírají a mizí bez zjevného důvodu

Přidat na Seznam.cz

Malá oblast na poloostrově Kamčatka je známá jako hřbitov zvířat. Najdete tu sice medvědy a další nebezpečná zvířata, ale opravdové nebezpečí představují spíše sopky. V obrovském množství zde umírají a mizí zvířata i lidé bez zjevného důvodu. Snad i proto je do této oblasti zakázán vstup.

Údolí smrti

Po staletí nebyl lidstvu známý malý kousek země známý jako Údolí smrti na ruském Dálném východě poloostrova Kamčatka, dokud nebyl náhodně objeven ve 20. století. Podle legendy našli dva lovci toto bizarní místo ve 30. letech 20. století na úpatí sopky Kikpnych, na horním toku řeky Geyzernaya ve východní části poloostrova. Muži stáli před vyprahlou zemí bez trávy a rostlin, pokrytou těly mrtvých zvířat. Po několika minutách dvojice pocítila silné bolesti hlavy a uprchla z oblasti, což jim zachránilo život, uvádí web Russia Beyond.

Příběhy, které o tomto území vyprávěli lovci, vyvolaly velký zájem a ve 40. a 50. letech 20. století mnoho hledačů dobrodružství putovalo do údolí ve snaze vyřešit jeho záhadu, ale ne všichni se vrátili. Místní říkají, že se tam ztratilo asi 80 lidí.

Zákaz vstupu pro veřejnost

Na poloostrově Kamčatka žije několik tisíc lidí, jsou zde stěny sopek, kde byste mohli jet celý den a stále byste viděli jen sopky. Některé z nich jsou stále aktivní. Většina této oblasti je však divočina a sníh bez lidí. Jak uvádí web Horror Bound, do Údolí smrti se nedá jít. Je to oblast pokrytá mrtvolami zvířat po celý rok. Během pětiletého období v 80. letech bylo hlášeno, že byly nalezeny mrtvoly 13 medvědů, 3 rosomáků, 9 lišek, 89 myší, 19 havranů, 40 malých medvědů, 1 zajíce a 1 orla. Zvláštní bylo, že vědci zjistili, že zvířata byla v relativně dobrém zdraví, než zemřela.

Smrt není jedinou záhadou

Mrtví, jejichž mrtvoly jsou přirozeně chlazeny a konzervovány, nevykazují žádné stopy vnějších zranění nebo nemocí, které by byly zodpovědné za jejich smrt. Tím ale záhada Údolí smrti nekončí. S největší pravděpodobností za smrt zvířat i lidí mohou sopečné plyny, ale další záhada už vědecké vysvětlení nemá. Někteří lidé totiž tvrdí, že mrtvoly z údolí pravidelně „mizí“– i když nikdo nedokáže říci, kdo za tím stojí, uvádí web Atlas Obscura. Údolí smrti je relativně malá oblast, je jen dva km dlouhá a 500 m široká. Přesto zde číhá nebezpečí na každém kroku.

zdroj: Atlas Obscura, Russia Beyond, Horror Bound