Růžové pláže: Oceán vyplavuje na břeh zbytky lastur škeblí a korýšů, které se míchají s pískem

Přidat na Seznam.cz

Vyhledávaným cílem turistů jsou obvykle písčité pláže. A to buď ty bíle, či černě zbarvené. Ale viděli jste již někdy fotografie pláží s růžovým pískem? Není to žádný retuš. I vy sami je můžete navštívit a zažít růžový písek na vlastní kůži.

Růžová barva se na pobřežích nevyskytuje proto, že by snad písek někdo obarvil. Naopak. Je to přírodní jev, jehož tvůrcem je sám oceán. Ten vyplavuje na břeh zbytky lastur škeblí a korýšů, které opracovává do velikosti pískového zrnka. Ty se pak míchají s bílým pískem, který leží na pláži. Tím mu dodává narůžovělou barvu. Podívejme se společně na několik míst, kde můžete takové pláže najít.

Kréta

Hned dvěma krásnými růžovými plážemi se může chlubit řecký ostrov Kréta. První z nich je laguna Balos, která se nachází na severozápadním výběžku ostrova. Kromě růžového písku si zde můžete užít mělkou prohřátou vodu, ale i šnorchlování.

Druhou takovou pláž na Krétě najdete na jihozápadě. Nazývá se Elafonissi a je proslulá opravdu mělkou vodou. Můžete dokonce dojít i na blízký ostrůvek, kterému místní říkají Jelení ostrov.

Sardinie

Dalším evropským místem, kde se můžete pokochat pohledem na růžovou pláž, je italský ostrov Sardinie. Místní pláž s názvem Spiaggia Rosa je proslulá svou krásou. Pro turisty je ale uzavřená. A to pod pohrůžkou vysoké pokuty. Úřady tím chtějí ochránit ekosystém, který je příliš křehký na to, aby zvládl davy turistů. Ale nezoufejte. Tento skvost můžete obdivovat alespoň z lodi.

Kalifornie

Pláž Pfeiffer Beach se nachází v americkém státě Kalifornie. Turisté zde mohou obdivovat opravdu unikátní barvu písku, která místy přechází až do fialové barvy. To je způsobeno tím, že se z nedalekých útesů odlamují kousky granátu. A právě ty se pak mísí s bílým pískem.

Komodo

Ostrov Komodo je ta pravá exotika. Kromě růžové pláže zde totiž můžete narazit také na delfíny, papoušky kakadu a v neposlední řadě na varana komodského. A právě proto, že je Komodo domovem těchto největších žijících ještěrů, přezdívá se mu „ostrov draků“. Specifikum zdejší růžové pláže tkví v tom, že svou barvu získává díky maličkým úlomkům červených korálů.

Barbados

Růžovou barvou písku okouzlí také Crane Beach, která se nachází na Barbadosu. Ta údajně patří nejen mezi nejkrásnější pláže Barbadosu, ale i celého Karibiku. Podle portálu 1001beach ji dokonce nalezneme mezi 10 nejkrásnějšími dovolenkovými plážemi.

Voda je tu teplá po celý rok. Svou návštěvu proto můžete naplánovat na libovolné období. Pozor si dejte jen na léto, kdy na Barbadosu panuje období dešťů.

Zdroj: 1001beach, Cestolino