S jakými nemocemi je lepší nelétat letadlem?

Přidat na Seznam.cz

Cestování na dálku se stalo nedílnou součástí našeho života a létání letadlem je stejně běžné jako kdysi cestování vlakem. Letecká doprava, ačkoli je moderní a bezpečná, může být pro některé lidi velmi škodlivá, informuje server Interia.

Při vzletu a přistání dochází k velkému přetížení, na palubě je také nižší atmosférický tlak a ve vzduchu je méně kyslíku. Nesmíme zapomenout na silnější kosmické záření. Komu může létání uškodit a které zdravotní potíže jsou vážnou kontraindikací pro použití tohoto dopravního prostředku? Je létání pro těhotné ženy škodlivé?

Dýchací choroby

Na palubě letadla je snížený parciální tlak kyslíku, což může vést k nedostatku kyslíku v tkáních. Zhoršuje se dýchání, což může být obzvláště nepříjemné a mnohem nápadnější u lidí, kteří trpí onemocněním dýchacích cest. Proto je pneumotorax (přítomnost vzduchu v pohrudniční dutině) vážnou kontraindikací pro létání, stejně jako chronická onemocnění dýchacích cest doprovázená obtěžujícími příznaky, jako jsou záchvaty dušnosti. Využití letecké dopravy by měli zvážit také lidé, kteří se potýkají s onemocněním dutin, zejména ti, kteří trpí neprůchodností Eustachovy trubice. Rozdíl tlaku při přistání způsobuje silnou bolest v uších, a dokonce i ztrátu sluchu a hučení v uších.

Onemocnění oběhového systému

Cestování letadlem je pro osoby s kardiovaskulárními chorobami poměrně rizikové. Nižší atmosférický tlak má vliv na hypoxii, se kterou se tělo snaží vyrovnat zrychlením srdeční frekvence. Kontraindikací je proto nestabilní ischemická choroba srdeční, nedávný infarkt nebo mozková mrtvice, anémie a poruchy mozkového oběhu. Cestující se srdečními chorobami by se měli před cestou poradit s lékařem a mít u sebe vždy všechny potřebné léky.

Infekční nemoci

Osoby trpící infekčními nemocemi přenášenými kapénkami (např. neštovicemi, spalničkami, zarděnkami, tuberkulózou) by se měly vyhnout letu v zájmu svých spolucestujících. Nemocní by se měli obecně vyhýbat kontaktu s jinými lidmi a pobyt ve velkých skupinách lidí je nepřípustný.

Nervová onemocnění

Silná duševní onemocnění (např. psychóza, klaustrofobie) a panický strach z létání, který může vést až k dýchacím potížím a srdečním poruchám, jsou kontraindikací pro cestování letadlem.

Další kontraindikace cestování letadlem

Vzhledem k velkým tlakovým rozdílům byste neměli letět letadlem v krátké době po potápění v závislosti na hloubce a způsobu potápění je tato doba 12-48 hodin. Další kontraindikací pro cestování letadlem je epileptický záchvat, který proběhl několik dní předtím, a chirurgický zákrok (týkající se hrudníku, hlavy, břišní dutiny, uší nebo oční koule) provedený krátce před cestou.

Obecně se má za to, že ženy by se měly zdržet létání před 14. týdnem těhotenství, protože plod je v té době obzvláště vystaven kosmickému záření (v této době se formují nejdůležitější tělesné orgány). To může vést k vývojovým poruchám a dokonce k potratu. Po 27. týdnu může být naopak cestování nebezpečné kvůli změnám atmosférického tlaku, které mohou vést k prasknutí močového měchýře plodu a předčasnému porodu. Je důležité vědět, že každý let je třeba konzultovat s lékařem, který má vaše těhotenství na starosti. Novorozenci by neměli být během prvních dvou dnů života přepravováni letadlem.

Zdroj: Interia