Schody do moře: výběžek Giant’s Causeway vznikl před 50 až 60 miliony let
Giant’s Causeway, výběžek čedičových sloupů podél 6 km od severního pobřeží Severního Irska. Leží na okraji náhorní plošiny Antrim mezi Causeway Head a Benbane Head, asi 40 km severovýchodně od Londonderry. Těchto kamenných sloupů je přibližně 40 000, každý má obvykle pět až sedm nepravidelných stran, vyčnívajících z útesů, jako by to byly kroky plížící se do moře.
Giant’s Causeway, který vznikl před 50 až 60 miliony let, během období paleogénu, byl výsledkem postupných proudů lávy, které se blížily k pobřeží a ochlazovaly, když se dostaly do kontaktu s mořem. Vrstvy čediče tvořily sloupy a tlak mezi těmito sloupy je vyřezával do polygonálních tvarů, které se liší od 38 až 51 cm v průměru a měří až 25 metrů na výšku. Jsou seskupeny podél útesů v průměru asi 100 metrů v nadmořské výšce, uvádí britannica.
Tento útvar byl poprvé zdokumentován v roce 1693 a byl intenzivně studován geology. Giant’s Causeway a jeho pobřežní okolí byly v roce 1961 odkázány National Trust (britská organizace, která podporuje zachování přírodních a architektonických zázraků). Následně byla lokalita rozšířena na přibližně 80 hektarů; v roce 1986 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Je chráněno nejen pro svou krásu, ale také proto, že jeho útesy, pobřeží, močály a pastviny jsou domovem asi 50 druhů ptáků a více než 200 druhů rostlin. . Lidé se kolem Giant’s Causeway usadili v 19. století, ale místo je nyní neobydlené. Ročně však přiláká asi 300 000 turistů. Svůj název odvozuje od místního folklóru a je bájným dílem obrů, zejména Finna MacCumhailla (MacCool), který jej postavil jako součást cesty na skotský ostrov Staffa, uvádí ireland.
zdroj: britannica, ireland, UNESCO