Secesní dům Casa Batlló v Barceloně vypadá, jakoby byl postaven z kostí. Takovou architekturu jinde neuvidíte

Přidat na Seznam.cz

Toto secesní mistrovské dílo navrhl slavný Antoni Gaudí a nachází se v centru Barcelony. Celý dům vypadá, jakoby se jeho architekt chtěl za každou cenu vyhnout přesnosti, rovným liniím i symetrii. Toto dílo tak popírá pravidla architektury, snad i proto stojí za návštěvu.

Ikonický barcelonský dům

Budova je zrekonstruovanou verzí dříve postaveného domu. Byl přepracován Antoni Gaudím v roce 1904 a od té doby byl několikrát renovován, uvádí Early Modern Architecture. Katalánský architekt Antoni Gaudí byl známý svou schopností sloučit ve své práci architekturu a řemeslo. Keramiku, sklářství, zámečnictví a truhlářství integroval do svých děl často. Klikaté fasády a neuvěřitelné detaily dokonce vedly k tomu, že sedm jeho staveb bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO, včetně chrámu Sagrada Família, budovy Casa Mila a zmiňované Casa Batlló v Barceloně ve Španělsku.

Casa Batlló, dokončený v roce 1906, byl rekonstrukčním projektem, který zcela přetvořil hmotu původní stavby. Díky volnému přístupu majitelů, rodiny Batllů, byl Gaudi schopen vytvořit nenapodobitelnou fasádu a interiéry stavby. V rámci svého návrhu přidal do budovy nová patra a kompletně předělal hlavní byt, uvádí web Stir World.

Dům jako z kostí

Přízemí a hlavní patro mají povrchovou úpravu z pískovce s velkými nepravidelnými oblouky. Sloupy v této části obsahují štíhlé kamenné sloupy ve tvaru kosti zdobené květinovým vzorem. Horní okna jsou orámována balkónovým zábradlím, které připomínají masky na oči. Mozaika na fasádě je vytvořena pomocí směsi materiálů, z nichž mnohé byly znovu využity z odpadu vzniklého při dokončovacích pracích v interiéru.

Zajímavé je, že klenutý profil střechy připomíná páteř draka s keramickými dlaždicemi jako šupiny a malé trojúhelníkové okénko napravo od konstrukce simuluje oko. Legenda praví, že z tohoto okna bylo kdysi možné vidět chrám Sagrada Familia. Dlaždice dostaly kovový lesk, aby simulovaly různé šupiny nestvůry, s barevným odstupňováním od zelené na pravé straně, kde začíná hlava, přes sytě modrou a fialovou uprostřed až po červenou a růžovou na levé straně, uvádí web Architectuul.

zdroj: Architectuul, Stir World, Early Modern Architecture