Sibiř: Místo plné ledu a sněhu dodnes skrývá tajemství pravěku
Ruská Sibiř je nejen místem plným ledu a sněhu, ale také rájem pro nadšence do historie. Pod vrstvami zmrzlé půdy najdete nejen kostry zvířat, ale díky věčnému mrazu i tak zachovalé živočichy, že v nich stále najdete tekutou krev.
Sibiř
V Rusku, mezi Uralem a Verchojanským pohořím, najdete věčně zmrzlé pláně Sibiře. Půda je zde pokrytá sněhem, hluboko pod zmrzlým povrchem ale najdete něco, co jinde na světě ne. Paleontologové i obchodníci zde našli hotovou „zlatou žílu“, která ukazuje, jaká zvířata v pravěku žila.
Pozůstatky zvířat
Zatímco jinde na světě najdete kostry nebo fosilie, díky věčně zmrzlé půdě na Sibiři najdete něco unikátního. Mráz zde pohřbil tisíce zvířat, a ta se dodnes dochovala v naprosto stejném stavu. Vědci zde našli nejen pozůstatky zvířat, ale dokonce i zachovalé DNA. Tu získali například ze stále tekuté krve mamuta, který byl mrtvý už tisíce let. Jak je ale možné, že krev nezmrzla? Vědci se domnívají, že to způsobil mráz, který krev sice chladil, ale mamutí tělo ji drželo v izolaci – takže nezmrzla, tedy krev byla po tisíce let jako v lednici.
Vzácné nálezy
Kromě unikátního DNA z krve mamuta našli vědci i mnoho dalších tvorů. Díky nálezům ze Sibiře tak například víme, jak vypadali vyhynulí srstnatí nosorožci, jeskynní lvi, medvědi a další pravěká zvířata. Smutné ale je, že ačkoliv je hledání pozůstatků hlídáno a pro jejich kopání potřebujete povolení, nejsou vědci jediní, kdo zmrzlé zvířecí hroby vykopává.
Nezákonné prodeje především mamutích klů a nosorožčích rohů jsou vážným problémem. Kly a rohy se prodávají do Číny, kde se používají pro výrobu dekorací a ozdob. To ale znamená ničení nalezišť i vzácných zvířecích pozůstatků.
zdroj: idnes, dobryzpravy, ekolist, smithsonianmag