Skanzen Nasavrky vás přenese do Země Keltů

Přidat na Seznam.cz

Na území Česka se to doslova hemží nejrůznějšími zábavními parky a skanzeny, které nám umožňují cestovat zpět v čase. Jedním z nich je Země Keltů u Nasavrk, kde bylo v minulosti doloženo keltské osídlení. Víte, na co se při návštěvě těšit?

U Nasavrk bylo jediné keltské oppidum ve východních Čechách

Keltové měli poblíž Nasavrk a v oblasti Železných hor poměrně dlouhou tradici. Dokonce se uvádí, že zhruba 2 km od současného města se nacházelo jediné keltské oppidum na území východních Čech. Z toho důvodu se o keltech dozvíte spoustu informací přímo v nasavrckém zámku, kde je jim věnován celý jeden prohlídkový okruh. A právě z toho důvodu právě v Nasavrkách vznikl skanzen Země Keltů, ve kterém si mohou návštěvníci prohlédnout, jak se kdysi žilo.

Skanzen Země Keltů

Země Keltů má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Jde o rekonstrukci pravěkého města (oppida), jak mohlo vypadat zhruba v 1. století před naším letopočtem. Všechny stavby v areálu pak byly vybudovány v souladu s archeologickými poznatky. Žádnou modernu ani čistou fikci tu tedy nehledejte. Řada z nich našla předlohu ve srovnatelných historických stavbách (jako je třeba vstupní brána a navazující kamenné opevnění v oppidu České Lhotice) a přihlíželo se i k technologickým možnostem v daném historickém období.

Jakmile vstoupíte dovnitř, prohlédnete si třeba klešťovitou bránu a opevnění, dům kováře, kurník, kovárnu, polozemnici, cisternu, sýpku a mnoho dalších staveb, které jste dříve viděli jen na stránkách dějepisných učebnic. Dětem se určitě bude zamlouvat i výběh s kozami a ovcemi, které jsou ve skanzenu celý rok. Zájemci pak mohou putovat i po trase naučné Keltské stezky, která vede místy původního keltského osídlení. Během roku se navíc v Zemi Keltů konají nejrůznější kulturní a společenské akce, včetně mezinárodního festivalu Lughnasad či oslav Samhainu.

Zdroj: redakce, Nasavrky, Země Keltů