Skrytý sejf uprostřed arktické hory skrývá světové plodiny. Ty přežijí i nejhorší katastrofy lidstva

Přidat na Seznam.cz

Na úbočí arktické hory je vybudovaný sejf, který skrývá semena světových plodin. Jsou tak ochráněny před válkou, nemocemi a jinými katastrofami, které by mohly potkat lidstvo. Sejf je otevřen jen několikrát ročně, běžný turista se do něj ale jen tak nepodívá.

Sejf světových semen

Skrytý sejf Svalbard Global Seed Vault, na ostrově Špicberky na půli cesty mezi pevninským Norskem a severním pólem byl vybudován z jediného důvodu – ochránit světové plodiny v případě katastrofy, píše deník Euro News. Trezor, který obsahuje více než 1,1 milionu vzorků semen téměř 6 000 druhů rostlin z 89 semenných bank po celém světě, také slouží jako záloha pro šlechtitele rostlin při vývoji nových odrůd plodin.

Celosvětově více než 1700 genových bank uchovává sbírky potravinářských plodin pro úschovu, ale mnohé z nich jsou zranitelné, vystavené nejen přírodním katastrofám a válce, ale také katastrofám, kterým lze předejít, jako je nedostatek financí nebo špatné hospodaření. Zmiňovaný sejf je ale vyjímečný. Pro optimální skladování semen je nutná teplota −18°C. Permafrost a silná hornina tak zajišťují, že vzorky semen zůstanou zmrazené i bez elektřiny, píše web Crop Trust.

Rostliny budou v bezpečí i v případě, že roztají ledovce

Teoreticky jsou semena v bezpečí, ačkoli vstup do sejfu zaplavila v roce 2017 voda z tání po vlně veder. Ostrov je nejrychleji se oteplující částí planety, ale odborníci tvrdí, že ložiska trezoru jsou uložena tak hluboko v permafrostu, že semena rostlin budou v bezpečí po staletí. Pro jistotu se ale semena vyměňují každých několik desetiletí, a pokud by chladicí systém někdy selhal, pravděpodobně by trvalo stovky let, než by teplota uvnitř kleneb stoupla nad nulu, píše deník The Guardian. Díky odolnosti sejfu i jeho umístění je tak zajištěno, že semena přežijí nejen války, ale i tání ledovců, nebo jiné přírodní katastrofy.

zdroj: Euro News, Crop Trust, The Guardian