Šlikův hrádek u Jáchymova: Z celé stavby zůstala jenom věž

Přidat na Seznam.cz

Chystáte se do Jáchymova a jeho okolí a netušíte, co byste mohli v těchto končinách vlastně všechno vidět? Jednou z oblíbených památek je Šlikův hrádek, kterému se také říká Šlikovka, Šlikova věž nebo hrad Freudenštejn. Kromě toho, že mělo jít o nejmladší hradní stavbu v Čechách, láká i na to, že se z něj do dnešní doby dochovala pouze věž.

Hrad byl sídlem královského horního hejtmana

Hrad vznikl až relativně pozdě, a to konkrétně kolem roku 1520, kdy se již postupně přistupovalo ke stavbě pohodlnějších zámků. Jeho stavitelem byl Johann Münnichen. Dnešní hrádek se původní stavbě vůbec nepodobá, protože v dřívějších dobách šlo o obytný areál, který měl skladovací prostory a pozorovatelnu ve věži. V jednu dobu byl dokonce sídlem královského horního hejtmana, takže je skoro jisté, že musel co do vzhledu a vybavení odpovídat jeho postavení.

Vydrancovali ho horníci a vyhořel

Zajímavostí je, že už v roce 1525 byl Šlikův hrádek vydrancován nespokojenými horníky, kterým se nelíbily podmínky v dolech. Když se situace na krátkou dobu uklidnila, v roce 1634 vyhořel a zbylo z něj jen málo. Má se za to, že na ničivém požáru měla velký podíl švédská armáda, která na něj spustila dělostřeleckou palbu. Vzhledem k jeho špatnému stavu pak už nebyl nikdy obnoven.

Mezi patrně nejznámější pozůstatky hradu patří právě takzvaná Šlikovka (či Šlikova věž). Její výška se pohybuje kolem 20 m a běžně není veřejnosti přístupná. V průběhu roku se u ní ale pravidelně konají populární společenská setkání a festivaly. Toto místo je zároveň vyhledávané milovníky historie, protože jde patrně o poslední stavbu původní hradní architektury v Česku.

Zdroj: redakce, Památkový katalog, Region tourist