Sloup berlínského vítězství, původně symbol pruského vítězství v dánsko-pruské válce, je symbolem města a může se pochlubit panoramatickým výhledem na Berlín

Přidat na Seznam.cz

Sloup vítězství je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších turistických atrakcí v Berlíně. Je vysoký 67 metrů včetně sochy na vrcholu, kterou Berlíňané nazývají Goldelse – „Golden Lizzie“. Sloup, postavený v letech 1864-1873, navrhl německý architekt Heinrich Strack na památku pruského vítězství v dánsko-pruské válce v roce 1864.

Téměř 10 let po zahájení stavby porazilo Prusko v letech 1870-71 Rakousko (rakousko-pruská válka z roku 1866) a Francouze. Tato následná vítězství byla připomenuta přidáním 8,3 metru a 35 tun vážící bronzové sochy Viktorie, římské bohyně vítězství. Sloup je podepřen podstavou z leštěné červené žuly, samotný sloup tvoří čtyři pískovcové bloky zdobené zlatě natřenými hlavněmi děl – válečné trofeje odebrané pruským nepřátelům po každém vítězství.

V letech 1938–39, v rámci Hitlerových plánů na přeměnu Berlína na jeho světové hlavní město Germanii, byl sloup prodloužen o více než 7 metrů (což mu dodalo jeho stávající výšku) a přesunuto z Platz der Republik na své současné místo, největší berlínský park, Tiergarten. Přežil válku, i když v 80. letech prošel malou poválečnou rekonstrukcí, aby se vrátil do původní slávy.

Sloup byl používán jako důležitý ukazatel v Berlíně a v roce 2008 prezidentský kandidát Barak Obama přednesl projev k lidem v Berlíně u paty sloupu.

Sloup vítězství se nachází v centru Tiergarten, přibližně 11 minut od centra Berlína autem přes Unter den Linden a B2/B5. Z hlavního nádraží v Berlíně jeďte S Bahn S5 směrem S Westkreuz (Berlín) do Bellevue – kolona je pak 12 minut chůze.

zdroj: kiddle, bigbustours, historyhit