Slovanské hradiště v Mikulčicích: Vydejte se objevovat kostely a šperky Velké Moravy

Přidat na Seznam.cz

O Velkomoravské říši jsme se všichni učili ve škole. Mnoho z nás však tuto dobu považuje za velmi vzdálenou a vůbec nevíme, jak v ní lidé žili. Pokud byste se jim chtěli trochu přiblížit, nejlépe uděláte, když navštívíte Slovanské hradiště v Mikulčicích, které vás okouzlí jak dobovou architekturou, tak významnými archeologickými nálezy, které jen tak někde neuvidíte.

Valy u Mikulčic: Významné centrum říše

Slovanské hradiště se nenachází přímo v centru Mikulčic, ale v části, které se říká Valy. Když si ji najdete na mapě, zajisté vás upoutá, že je to odtud co by kamenem dohodil ke slovenské státní hranici. Největší rozmach toto hradiště zažilo zhruba v 9. století, kdy patřilo k významným rezidenčním centrům Velké Moravy. Vzhledem k tomu, že v těchto místech neproběhly během staletí žádné větší změny, archeologové měli skvělou příležitost najít velké množství poměrně dobře zachovalých předmětů, které poukazují na to, jak byla tato říše vyspělá.

Průzkum oblasti začal již v roce 1954

První snahy o průzkum této oblasti započaly během roku 1954. Dá se pouze odhadovat, zda odborníci už v té době tušili, že na ně čeká něco zcela mimořádného, co nemá v jiných oblastech naší země prakticky obdoby. Nejspíš ale ano, protože lidé při orbě v této lokalitě často hlásili nejrůznější nálezy. Následně se pak podařilo odhalit pozůstatky opevnění a kostelů, šperků a dalších cenných předmětů, které se shodovaly s nálezy z ne příliš vzdáleného Starého Města. Dalo se tedy celkem snadno určit, že jde o naleziště právě z doby Velké Moravy.

Jak významné muselo toto hradiště být naznačuje skutečnost, že za dobu výzkumu se podařilo vyzvednout ze země kolem čtvrt milionu předmětů. Z toho zhruba asi 600 z nich lze z dnešního pohledu označit za vzácné šperky. Také se ale našel základ knížecího paláce, bylo odhaleno velké množství hrobů, několik kůlových mostů a mnoho dalších. Jde tedy o památku nevyčíslitelné hodnoty. Řada předmětů pak byla poprvé představena veřejnosti v roce 1960.

Navštivte expozici i pozůstatky kostelů

Když se sem přijedete podívat, nemusíte se bát, že tu najdete jen nezajímavou zelenou louku. Kromě pozůstatků kostelů je zde k vidění i sousoší Cyrila a Metoděje a návštěvnické centrum, které nabízí řadu tematických expozic. Seznámíte se například se sakrální architekturou knížecího hradu. Také tu nechybí makety různých staveb a počítačové vizualizace. Na své si však přijdou i milovníci šperků, byť vystavené předměty z této kategorie jsou repliky. Součástí centra je také vyhlídková věž, na kterou bychom vám také doporučili při návštěvě vystoupat.

Zdroj: redakce, Masaryk info, Slovácko