Socha Krista Spasitele v Riu de Janeiru: Její historie sahá až do roku 1859

Přidat na Seznam.cz

Pokud si máte představit Rio de Janeiro, neodmyslitelně se vám vybaví i obrovská socha Ježíše. Proč ale byla postavena a jakou má historii? Vzniknout mohla už téměř před 200 lety, kdy s nápadem přišel kněz.

První návrh

Socha mohla být postavena už roku 1859, jen v jiné podobě, píše web Destinationlesstravel. V padesátých letech 19. století přišel kněz Pedro Maria Boss s nápadem umístit na horu Corcovado sochu. Ta měla být věnována Isabele, brazilské princezně, dceři císaře Pedra II. Jeho návrh ale nikdy nebyl přijat, a o mnoho let později přišla s jiným nápadem církev.

Návrh církve

V roce 1921, tedy asi o 60 let později, navrhla církev postavit sochu Krista. Ta měla být tak velká, aby byla viditelná z jakéhokoli místa v Riu. Roku 1922 byl tedy položen základní kámen, píše Britannica. Mělo to ale háček – neexistoval ještě konkrétní návrh podoby Krista. Byla tedy vypsána soutěž, jejíž výherce navrhl sochu Spasitele.

Heitor da Silva Costa a podoba sochy

Heitor da Silva Costa byl vybrán proto, jak vypadaly jeho skicy Ježiše, na nichž Spasitel v jedné ruce drží kříž a v druhé svět. Dnešní podobu sochy ale navrhl umělec Carlos Oswald, se kterým Heitor da Silva Costa spolupracoval. Na soše se začalo pracovat roku 1926, a o pět let později už byla představena světu.

Sestavení sochy

Mnoho lidí zajímá, jak se vlastně třicetimetrový Ježíš dostal na vrchol kopce. Pravda je podle webu strawberrytours taková, že dělníci při stavbě používali dlouhé dřevěné tyče, které sloužily jako lešení a po kterých „šplhali“ do výšky. Na kopec se materiál dostal malým vláčkem, a když bylo vše na místě, socha se postupně „skládala“.

zdroj: destinationlesstravel, britannica, strawberrytours