Socha L.O.V.E. nemá nic společného s láskou. Navzdory tomu, jak vypadá, má ale hluboký význam

Přidat na Seznam.cz

Socha jménem L.O.V.E., kterou najdete v Itálii, se zdá být provokativním dílem bez významu. Tak tomu ale není, s láskou ale také nemá nic společného. Podívejte se, co sympolizuje jedenáctimetrový vztyčený prostředník.

L.O.V.E. v Itálii

Socha L.O.V.E. není žádná historická památka, naopak. V roce 2010 ji vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan, a navzdory tomu, že nese jméno L.O.V.E. (angl. láska), nemá s láskou nic moc společného. Zajímavé ale je, že se ani nejedná o vztyčený prostředník, protože pokud si sochu prohlídnete detailně, uvidítě, že zbylé prsty jsou useklé.

Význam

Jméno sochy, L.O.V.E., má být zkratkou slov Libertà, Odio, Vendetta, Eternità (tedy Svoboda, Nenávist, Pomsta, Věčnost). Autor se ale k významu sochy nikdy nevyjádřil, a tak si společnost našla vlastní význam. Tím má být hospodářská krize, která Evropu – a Itálii zvláště – postihla od roku 2008, píše web Atlas Obscura.

Fašistický symbol

Mnozí ale mají jiný názor, a sice ten, že socha zobrazuje fašistický pozdrav. Socha má ale useklé prsty, a tak tato teorie neplatí. I přesto je ale zajímavé, že socha je jen kousek od italské burzy, která sídlí v Palazzo Mezzanotte, v budově z fašistické éry.

Vztyčený prostředníček!

Ať už je reálný význam jakýkoliv, pro celý svět socha symbolizuje jen jedno – jedenáctimetrový vztyčený prostředníček, který má ve světě jasnou interpretaci. Na koho je ale prostředníček namířen, to si každý asi domyslí sám.

zdroj: atlasobscura, publicdelivery, milanocittastato