Socha Václava na Václavském náměstí není původní

Přidat na Seznam.cz

Václavské náměstí v Praze je a v historii i mnohokrát bylo svědkem nejvýznamnějších protestů a demonstrací. Proč se tyto události konají právě zde a kdo byl svatý Václav, který toto náměstí zdobí?

Václavské náměstí – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací, protestů a shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických událostí, i tak se dá popsat Václavské náměstí v Praze, píše web Kudy z nudy. Celý tento prostor má velikost přibližně 45 000 m², a je považován za symbol české státnosti. Jeho hlavní dominantou je socha sv. Václava, patrona Česka, spolu se svatou Ludmilou, svatou Anežkou Českou, svatým Prokopem a svatým Vojtěchem.

Kdo byl svatý Václav?

Svatý Václav byl velmi vzdělaný, a nepochybně dobrosrdečný kníže. Psal latinsky, vykupoval otroky a pro svou zem se snažil dělat vše, co bylo v jeho silách, píše web iRozhlas. Snad i proto je považován za českého národního patrona. Zobrazovaný je většinou ve zbroji s mečem a štítem, a proto je také jeho socha na Václavském náměstí jedinečná, protože právě tam svatý Václav štít ani meč nemá. Tento slavný vůdce byl nakonec zavražděn vlastním bratrem, a to 28. září roku 935.

Svatý Václav na Václavském náměstí

Věděli jste například, že socha Václava na Václavském náměstí není originál? V roce 1879 došlo k přenesení původní sochy Vyšehrad, píše web Prague City Line. Roku 1894 pak byla vyhlášena soutěž, kterou vyhrál Josef Václav Myslbek, který se do nové sochy pustil v roce 1887. Celé jeho dílo měří 7, 2 metru, a je propracováno do posledních detailů.

Václavák při historických událostech

V roce 1918 byl u pomníku vyhlášen vznik Československa listinou, kterou přečetl Alois Jirásek. Během okupace za 2. světové války používali nacisté Václavské náměstí k pořádání masových demonstrací, píše web Multimedia Expo. Roku 1969 se před Národním muzeem upálil student Jan Palach. Během let se zde konaly demonstrace a politická shromáždění, i významná prohlášení, a tak tomu je i dnes.

zdroj: Kudy z nudy, iRozhlas, Prague City Line, Multimedia Expo