Španělská korida: Smysl celé akce je prostý – umučený býk nakonec zemře. Tato španělská tradice porušuje vlastní pravidla stará stovky let
Korida, nebo také „býčí zápasy“ je velmi stará španělská tradice, která je (překvapivě) stále uznávána a má miliony návštěvníků. Smysl celé akce je prostý – umučený býk nakonec zemře. Proč ale tato tradice vznikla, jak vlastně vypadá a proč porušuje vlastní pravidla?
Korida je velmi starý zvyk, který ani nepochází ze Španělska
Prehistorické uctívání býků a oběti se konaly v Mezopotámii a oblasti Středomoří. Býci totiž začali hrát důležitou roli v náboženských obřadech. Pak Řekové představili souboje proti býkům jako podívanou. Důkazem toho je freska pocházející asi z roku 2000 př. n. l., která byla objevena na místě zvaném Knossos na Krétě. Freska ukazuje akrobaty, jak se střetávají s býkem, chytají ho za rohy, když útočí, a klenou se přes jeho záda. Moderní španělské býčí zápasy začaly až v roce 1726, kdy Francisco Romero, významný matador z Ronda, zavedl do býčích zápasů použití meče (estoque) a slavného červeného pláště (muleta).
Jak pravá korida vlastně vypadá?
Korida není jen o tom, že „nějaký“ muž zabije náhodného býka. Korida má tři dějství. První dějství začíná tím, že býk je odkloněn do arény a je poté pronásledován pikadory (muži na koních), kteří býkovi zabodávají oštěpy do svalů a brání mu zvednout hlavu. Aby byla zaručena značná ztráta krve, jsou oštěpy zatočeny. Ve druhém dějství banderilleros (banderilla toreadoři) vycházejí pěšky a nadále rozptylují býka, zatímco ho bodají banderillami nebo barevnými šipkami. Akt III představuje matadora. Po několika vyčerpávajících útocích od umírajícího zvířete se matador pokusí zasadit smrtelnou ránu svým mečem. Pokud se netrefil, je povolán kat. Býčí uši, ocas nebo kopyto pak mohou být odříznuty a darovány matadorovi jako trofeje.
Staletá pravidla už se nedodržují
Korida jako taková má v historii pouze jedno pravidlo. Španělské býčí zápasy jsou smrtelným bojem na písku v kruhové aréně, kde se střetává odvážný lidský matador pouze s pláštěm a mečem proti statečnému býkovi vyšlechtěnému pro boj. Starodávný rituál a forma umění symbolizuje tanec smrti mezi člověkem a zvířetem. V dávných dobách tedy zemřel buď člověk, nebo býk, zatímco dnes je to vždy býk, kdo umírá. Je pochopitelné, že toto pravidlo už dávno neexistuje, přesto je zajímavé si uvědomit, že tento slavný rituál vlastně nedodržuje svá vlastní pravidla.
zdroj: Spain Traveller, AZ Animals, ReporterNews