Španělsko není jenom Barcelona a Madrid. Největší atrakce a zajímavá místa v Zaragoze

Přidat na Seznam.cz

Zaragoza, která se nachází mezi Barcelonou a Madridem, je jednou z nejkrásnějších turistických destinací ve Španělsku. Město se nachází na severovýchodě země na nejdelší řece Ebro a láká návštěvníky svou jedinečnou historií a architekturou. Během své existence byl pod vlivem různých mocností, což se odráží v jeho architektuře. Najdete zde vliv římské, křesťanské, muslimské i židovské civilizace. Co stojí tedy za vidění v Zaragoze?

Basílica de Nuestra Señora del Pilar

Chrám je považovaný za dominantu města. Má titul prvního mariánského chrámu na světě. Byl postaven na místě vyhořelého románského kostela, popisuje web oNet. Původně byl hlavním architektonickým slohem gotický, dnes je však budova udržována spíše v barokním stylu. Je to důsledek modernizace baziliky v 18. století. Chrám je dlouhý 130 metrů. Má čtyři věže a 11 kopulí. Interiér je stejně působivý jako průčelí a najdete v něm díla slavných malířů včetně Goyi, který pocházel ze Zaragozy. Je autorem fresek v kapli Santa Capilla, kde se nachází také uctívaná socha Panny Marie Pilar neboli Panny Marie na sloupu. Za zmínku stojí, že o zařazení kostela na seznam 12 pokladů Španělska rozhodli sami občané v plebiscitu.

Cathedral del Salvador

Katedrála Spasitele zvaná také La Seo. Stavba památníku začala ve 12. století na příkaz Alfonse I. Chrabrého po znovudobytí města od Maurů. Samotná stavba trvala několik století. Tak dlouhý proces výstavby způsobil, že chrám představuje barokní, gotický a maurský styl. Interiér katedrály zdobí gotické lavice a sochy. Pozornost přitahuje také charakteristická stoupající zvonice.

Palacio de Aljafería

Po Basílica de Nuestra Señora del Pilar je nejvýznamnější památce v Zaragoze. Tento plně opevněný muslimský palác byl postaven v 11. století a původně plnil vojenskou funkci. Dnes je přístupný veřejnosti, ale má i druhou funkci. Je sídlem autonomního společenství Aragonie. Dříve byl obklopen velkým příkopem. Dnes se k němu dostanete přes historický most. Nejdůležitější částí budovy je Palacio Taifal, což je hrad postavený podle vzoru staveb v jordánských a syrských pouštích. Velmi působivé je také samotné nádvoří, zejména proto, že je téměř celé osázené bujnou zelení a palmami. Nádvoří je obklopeno zajímavými sloupy, které jsou bohatě zdobené arabeskami. Interiéry komnat jsou převážně zdobeny zlatem a mramorem a arabskými nápisy.

Nejzajímavější památky Zaragozy ve Španělsku – prohlídka památek

Plaza del Pilar

Jako každé velké město ve Španělsku má i Zaragoza impozantní náměstí, které se nachází v jejím srdci. Nachází se u nejvýznamnějších památek města, jako je zmíněná Basílica de Nuestra Señora del Pilar, katedrála La Seo, radnice a bývalá burza La Lonja. Na náměstí se nachází mnoho pozoruhodných soch. V ústředním bodě areálu se nachází Bola del Mundo, která představuje zeměkouli. Další zajímavostí, která stojí za pozornost, je Fuente de la Hispanidad neboli fontána španělství. Zajímavé je, že při pohledu shora jsou vidět obrysy Jižní Ameriky.

La Lonja

Budova městské burzy na reprezentativním náměstí Zaragozy. Stavba probíhala od roku 1541 do roku 1551 z iniciativy obchodníků a obyvatel města, kteří chtěli mít stálé místo pro obchodování. Dnes je považována za nejvýznamnější renesanční stavbu v celé Aragonii. Budova je postavena na obdélníkovém půdorysu, má tři průčelí a mnoho ozdobných pásů neboli vlysů. Uvnitř můžete obdivovat nádherné basreliéfy a jónské sloupy. V areálu se konají různé kulturní akce.

Barrio de el Tubo

Tuto čtvrť Zaragozy je třeba navštívit, abyste získali dobrou představu o gastronomické a společenské stránce aragonského regionu. Najdete zde jedny z nejlepších restaurací a kaváren ve městě, které nabízejí regionální speciality. Po setmění zde začíná ruta de tapas, při níž se navštěvují různé bary, kde se podává vynikající občerstvení a nejlepší španělské víno. Samotná čtvrť se nachází v těsné blízkosti historické části města.

Zdroj: onet