Statek Pohádka je nejstrašidelnějším domem v Česku. Stavba s temnou historií láká příznivce temné turistiky

Přidat na Seznam.cz

O místu, které nese poetické jméno Pohádka, by si nejspíš nikdo nemyslel, že se jedná o jeden z nejstrašidelnějších domů na území Česka. A přece tomu tak je. Stavení, které se nachází pořádný kus od centra Čachrova, v minulosti přilákalo i nebezpečné živly. I přes pohnuté osudy, kterým mnohdy ani černá kronika nesahá po kotníky, pozůstatek domu fascinuje milovníky temné turistiky, kteří k němu pořádají výpravy.

Usedlost Christlhof z 16. století

I když to tak na první pohled z pozůstatků domu možná vůbec nevypadá, ve skutečnosti byl Christlhof, jak se Pohádce dřív říkalo, vybudován již v 16. století. Jak už to bylo v těchto končinách zvykem, statek patřil německé rodině, která nesla jméno Pangerlovy. Málokoho by navíc dneska napadlo, že ve skutečnosti vedle Pohádky stály ještě dva statky. Ty ale postupem času zmizely a zůstal jenom jeden. Zajímavostí je pak také nepochybně to, že dům měl špatnou pověst už během 19. století. Tehdy ho měla proklít žena, o které se říkalo, že je čarodějnice. Lidé ji přišli zlynčovat na sousedící louku poté, co v nedalekém Strážově vypukl ničivý požár a obyvatelé se domnívali, že by na zkáze městečka mohla mít nějaký podíl.

Od té doby se lidem v Pohádce moc nevedlo. Jeden ze synů Pangerlových měl být zastřelen poté, co se vrátil z 2. světové války. Následně byla rodina kvůli Benešovým dekretům vyhnána neznámo kam. Také se říká, že jeden z dalších majitelů, kteří se na Pohádce často střídali, měl spáchat sebevraždu. A i dnes mnozí návštěvníci říkají, že na ně při návštěvě tohoto místa působí velmi temná atmosféra.

Dům si oblíbil sériový vrah

I přesto, že osamoceně stojící dům, ke kterému nevede ani pořádná cesta, vzbuzoval v mnoha lidech negativní pocity, nakonec jednoho stálého obyvatele v novodobé historii přeci jenom našel. Byl jím nechvalně proslulý Ivan Roubal, který byl za své skutky odsouzen na doživotí. Kdo ví, co by se stalo, kdyby býval získal povolení k chovu jelenů, o které dřív údajně usiloval. Dost možná by ale jeho pět dokázaných obětí, kterých ale mohlo být ve skutečnosti víc, ještě mohlo žít.

V roce 2010 se někdo pokusil Pohádku zapálit. Oheň však budovu zcela nestrávil, takže z ní zůstalo stát její poničené torzo. I přes zdánlivou opuštěnost místa se sem pravidelně chodí dívat příznivci temné turistiky a další odvážlivci, kteří mohou druhým hrdě říkat, že se byli na tomto strašlivém místě s poetickým názvem osobně podívat.

Zdroj: redakce, Šumava NET