Státní věznice San Quentin v Kalifornii. Nápravné zařízení s maximální ostrahou, seděl zde i Charles Manson

Přidat na Seznam.cz

Počátky věznice se datují do kalifornské zlaté horečky, což je období, které zhruba trvalo od roku 1848 do roku 1852. Příliv hledačů štěstí do oblasti San Francisca také přinesl nárůst kriminality. Když se městské vězení ukázalo jako nedostatečné, vězni byli krátce drženi na lodích, dokud se stát nerozhodl postavit vězení. Státní věznice San Quentin původně obsahovala 48 cel bez oken, které byly navrženy tak, aby pojaly 250 vězňů, ačkoli tento počet byl rychle překročen. Kromě vězňů byly ve věznici až do roku 1933 umístěny vězeňkyně.

Standardní kázeňská opatření zahrnovala bičování a „sprchové lázně“, ve kterých byli vězni svlékáni a postříkáni vysokotlakou hadicí. Laxní zabezpečení navíc umožňovalo časté útěky z vězení – v roce 1854 uniklo ze San Quentinu více než 80 vězňů. Během pronájmu Johna F. McCauleyho přibývalo stížností a stát použil „sílu“ k převzetí kontroly nad věznicí v roce 1858.

Poté, co stát obnovil kontrolu nad věznicí, byli původně jmenováni guvernéři, kteří také sloužili jako dozorci. Tato praxe však skončila v roce 1880 J. P. Amesem, který se stal prvním dozorcem, jehož jediným úkolem bylo řídit věznici. Různí dozorci také dohlíželi na četná rozšíření a renovace San Quentinu. V roce 1893 se v San Quentinu konala první státní poprava v Kalifornii, oběšení usvědčeného vraha. V roce 1938 byla instalována plynová komora, která zůstala v provozu až do roku 1996, kdy byla přijata smrtící injekce. Jako jediné státní zařízení pro provádění poprav bylo v San Quentinu ubytováno množství sériových vrahů a dalších vrahů, zejména Charles Manson, který byl pravděpodobně jeho nejslavnějším vězněm.

Během své historie byl San Quentin místem násilí, snad nejpozoruhodněji v 60. a 70. letech. V roce 1964 bylo v San Quentinu založeno Árijské bratrstvo, notoricky násilná skupina bělošských rasistů a syndikát organizovaného zločinu; je to nejstarší, největší a nejsmrtelnější vězeňský gang ve Spojených státech. Pozoruhodný byl také neúspěšný útěk v roce 1971, který si vyžádal šest mrtvých.

zdroj: brennancenter, California Department of Corrections and Rehabilitation, britannica